Wegetariański pasztet musztardowo-grzybowy, w kruchym cieście. W sam raz na święta
Wegetariański pasztet to doskonały dodatek, ale może grać też główną rolę na posiłek. Poniższy, w wegetariańskiej wersji, jest idealnie kremowy, a ciasto z każdej strony dopieczone i chrupiące. Masę z soczewicy i kaszy jaglanej podkreśla smak musztardy pełnoziarnistej, grzyby i olej rydzowy. Sprawdzony przepis z "Mientablog".
Na ile osób: | 3-4 |
- 150 g suchej zielonej soczewicy
- 150 g suchej kaszy jaglanej
- duża cebula
- 3 łyżki oleju rzepakowego
- 2 łyżki sosu sojowego tamari
- 100 ml oleju rydzowego
- 2 łyżki zmielonych suszonych grzybów (użyłam prawdziwków)
- 3 liście laurowe
- 3 ziarna ziela angielskiego
- łyżeczka majeranku
- łyżeczka kurkumy
- szczypta gałki muszkatołowej
- sól i mielony pieprz do smaku
- 3 łyżeczki musztardy pełnoziarnistej
- łyżeczka ziaren czarnego pieprzu
Ciasto:
- 200 g mąki pszennej
- 100 g masła
- 1 jajko
- łyżka śmietany 12 proc.
- pół łyżeczki soli
Mąkę siekamy z masłem, po czym dodajemy jajko i śmietanę. Zagniatamy na jednolite ciasto i wkładamy do lodówki. Przygotowujemy masę na pasztet. Soczewicę i kaszę gotujemy do miękkości (wg czasu podanego na opakowaniu). Odstawiamy do lekkiego przestudzenia.
Piekarnik nastawiamy na 180 stopni C. Pokrojoną w kosteczkę cebulę podsmażamy na oleju rzepakowym wraz z zielem angielskim i liściem laurowym. Gdy się zeszkli, wyrzucamy przyprawy i miksujemy ją na gładką masę wraz z kaszą, soczewicą, sosem sojowym, olejem rydzowym, zmielonymi grzybami i resztą przypraw. Do zmiksowanej na gładko masy dodajemy musztardę i pieprz i mieszamy.
W razie potrzeby doprawiamy jeszcze solą i mielonym pieprzem. Schłodzone ciasto rozwałkowujemy na taki wymiar, aby zakrył cały pasztet w keksówce o wymiarach 25x10 cm. Do wyłożonej papierem do pieczenia keksówki przekładamy ciasto. Wypełniamy je masą na pasztet, po czym górę również szczelnie przykrywamy ciastem.
Wcześniej możemy odłożyć kawałeczek i powycinać ozdobne wzorki, np. gwiazdki. W cieście robimy 2-3 niewielkie dziurki, aby pasztet mógł swobodnie odparować. Pieczemy godzinę w 180 stopniach C. Odstawiamy w formie na całą noc. Na następny dzień wyjmujemy z formy i podajemy.
Polecamy wideo: pyszna pasta fasolowa
Kategoria przepisów | |
Rodzaj potrawy | |
Sposób przygotowania | |
Główne składniki |
Podziel się opinią
Komentarze