Zupy
Zupy kojarzą nam się z tradycyjnymi obiadami. Chociaż coraz rzadziej je gotujemy, warto wprowadzać je do naszej diety, ponieważ są bardzo zdrowe.
Zupa to tradycyjne polskie danie. Kiedyś bywały bardzo ciężkie, gęste i sycące, aktualnie mogą być niskokalorycznym posiłkiem, który dostarczy nam wielu niezbędnych składników odżywczych. Długi proces gotowania warzyw, mięs czy kości sprawia, że niektóre minerały i witaminy mogą być wchłonięte przez nasz organizm, dlatego tak ważne jest, by każdy z nas raz na czas zjadł porcję dobrej jakości zupy. Ponadto wywary mogą nam pomóc w rozgrzaniu się zimą, a w lecie chłodniki pomogą nam przetrwać upały.
*Zupy – dlaczego warto jeść *
Chociaż płynne dania coraz rzadziej pojawiają się na naszych stołach, nie powinniśmy z nich rezygnować. Liczne publikacje naukowe z dziedziny dietetyki przekonują nas o tym, że po zupy warto sięgać regularnie. Zawarte w nich warzywa dostarczą nam wielu witamin, minerałów oraz innych drogocennych składników odżywczych. Jeśli zdecydujemy się ugotować nasz wywar na mięsie, będzie on także źródłem białka, a jeśli dodamy do zupy kaszę, ziemniaki lub makaron, uzupełnimy naszą dietę o węglowodany.
Na zupy powinny postawić także te osoby, które dbają o szczupłą sylwetkę. Wywary, zwłaszcza te na bazie warzyw, są niskokalorycznym posiłkiem, który da nam energię na długie godziny. Przykładowo porcja zupy jarzynowej to jedynie 100 kalorii. Jeżeli chcemy ugotować naszą zupę na mięsie, a jesteśmy na diecie odchudzającej, zadbajmy o to, by było ono chude.
*Zupy – wywar warzywny i mięsny *
Gotując zupę, pamiętajmy o tym, by dodać do niej jak najwięcej warzyw. Podstawą standardowej zupy będzie włoszczyzna, czyli korzeń marchewki, pietruszki, selera oraz liście pora i kapusty włoskiej. Jeżeli nie mamy dostępu do świeżych warzyw, do sporządzenia wywaru możemy wykorzystać także specjalnie skomponowane mrożonki, warto jednak dokładnie sprawdzić ich skład. Istotna jest także kolejność dodawania warzyw: najpierw do garnka wrzucamy warzywa korzeniowe, a następnie nacie.
Jeśli chcemy zrobić wywar na mięsie, pamiętajmy o tym, by dobrać odpowiedni rodzaj i gatunek mięsa. Klasyczna zupa pomidorowa będzie najlepsza na wywarze drobiowym, a ogórkowa na żebrkach. Jeśli chcemy przygotować żurek, dodajmy do niego mięso wędzone oraz boczek, natomiast gotując zupę gulaszową, wybierzmy wołowinę.
Dodatkowo zupę możemy zabielić. Używa się do tego mleka lub śmietany, a jeśli zależy nam na tym, by nasze posiłki były jak najmniej kaloryczne, zabielmy zupę jogurtem naturalnym.