Soczewica
Soczewica uprawiana jest od tysiącleci. Dziś najwięcej soczewicy spożywa się na Bliskim Wschodzie i w Azji. Pożywna roślina strączkowa ma wiele odmian, a każda z nich wyróżnia się inną barwą.
Soczewica występuje w wielu kolorach. Na rynku dostępna jest czerwona, zielona, czarna, brązowa oraz żółta. W sklepach można dostać także soczewicę koralową, która ma różowy kolor i soczewicę pomarańczową. Z kolei najdroższa i najbardziej aromatyczna jest ciemnozielona francuska soczewica du Puy, która po ugotowaniu zachowuje kształt.
Od wieków stanowiła bardzo ważny składnik pożywienia w różnych częściach świata. Jedno z hinduskich przysłów brzmi: "Ryż jest dobry, ale nie można żyć bez soczewicy".
W 100 g suchych nasion czerwonej soczewicy znajdziemy aż ok. 25 g białka. Ze względu na to, jest dobrym zamiennikiem białka zwierzęcego znajdującego się mięsie. Co prawda jest to niepełnowartościowe białko, ponieważ nie zawiera wszystkich niezbędnych aminokwasów, jednak połączenie soczewicy z innymi produktami roślinnymi w jednym, np. zbożowymi może stać się pełnowartościowym posiłkiem. Co istotne, zawiera ona sporo aminokwasów egzogennych, czyli takich, których nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć i muszą być dostarczone wraz z dietą. Ponadto nasiona soczewicy zawierają znaczącą ilość witamin z grupy B oraz składników mineralnych, m.in.: żelaza, fosforu i magnezu.
Dodatkowo soczewica ma niski indeks glikemiczny, dlatego może być spożywana przez cukrzyków i osoby odchudzające się. Te drugie ucieszy również fakt, że soczewica zawiera stosunkowo mało tłuszczu.
Soczewica jest nie tylko smaczna, ale też tania i bardzo prosta w przygotowaniu. W przeciwieństwie do innych warzyw strączkowych, nie wymaga wcześniejszego namaczania. W czasie gotowania wchłania całą wodę, zachowując wszystkie wartości odżywcze. Świetnie sprawdza się w daniach jednogarnkowych.
Z soczewicy można przygotować także mąkę, która może być bazą do innych produktów. Na przykład w krajach azjatyckich przygotowuje się z niej chleb.