Makowiec
Makowiec to ciastko, które kojarzy nam się z okresem bożonarodzeniowym. Właśnie wtedy jemy go najczęściej. Może przybierać formę placka lub owalnej strucli. Każda rodzina ma swój sposób na podanie domowego makowca.
Makowiec to ciasto, bez którego nie wyobrażamy sobie tradycyjnych świąt Bożego Narodzenia. Co ciekawe, jedzenie tego słodkiego przysmaku w czasie kolacji wigilijnej ma długą tradycje. Według ludowych wierzeń spożywanie maku w okresie bożonarodzeniowym miało przynosić domownikom szczęście oraz dobrobyt. Dodatkowo mak pojawiał się na naszych stołach jako symbol płodności oraz dobrego urodzaju. Co więcej, miał on być także łącznikiem z zaświatami.
Chociaż dziś nie przywiązujemy już tak dużej wagi do symboliki potraw wigilijnych i coraz mniej wierzymy w przesądy, tradycja jedzenia makowca pozostała, i nic nie wskazuje na to, że miałaby nie być kontynuowana. Przepisy na ten tradycyjny wypiek wciąż są udoskonalane, a my co roku zajadamy się pysznym makowcem.
Makowiec – rodzaje
Makowiec w każdym domu może przybierać inną formę. Po pierwsze makowiec często przygotowuje się w formie zwykłego placka lub tarty. Wtedy na cienkiej warstwie ciasta drożdżowego lub kruchego kładzie się grubą warstwę masy makowej. Na wierzchu takiego wypieku najczęściej jest kruszonka lub ozdobna kratka. Niekiedy na placku makowym zobaczymy także owocową galaretkę.
W niektórych domach makowiec może mieć także kształt podłużnego wałka. Wtedy ciasto zwija się spiralnie, tworząc makową struclę. Jej wierzch często polany jest białym lukrem oraz udekorowany kandyzowaną skórką pomarańczową. Czasami spotyka się takie strucle z polewą czekoladową.
Charakterystyczne dla niektórych regionów Polski jest także przyrządzanie makowca w formie strudla. Taki deser wykonuje się z ciasta strudlowego, kruchego lub półkruchego.
Makowiec – dodatki
Najczęściej masa makowa ubogacana jest smakiem wielu dodatków. Tradycyjnie będą to bakalie, takie jak orzechy włoskie lub laskowe, migdały czy rodzynki. Bardzo częstą praktyką jest również dodawanie do makowca kandyzowanych owoców oraz suszonych śliwek, gruszek lub moreli. W niektórych regionach robi się także placek makowo-serowy. Makowiec japoński przygotowuje się natomiast z dodatkiem jabłek.
Niektórzy cukiernicy mają w zwyczaju przełamywać ciężki smak maku konfiturą owocową – najczęściej wiśniowej.