Cebula
Cebula znana jest od tysiącleci jako doskonały lek na wszystko. Dzięki swoim własnościom bakteriobójczym oraz mało wymagającej uprawie, było to warzywo dosyć popularne. Do dziś zresztą cebula może wyleczyć z przeziębienia, kaca a nawet usunąć blizny.
Cebula najprawdopodobniej pochodzi z Azji Środkowej, a pierwsze rysunki, które ją przedstawiają pochodzą z Palestyny sprzed ok. 5000 lat p.n.e. Nie wiadomo czy wówczas rosła tylko dziko, czy również była uprawiana, ale ta druga opcja jest bardzo prawdopodobna, gdyż cebula jest rośliną bardzo łatwą w uprawie.
Jadalną częścią cebuli są mięsiste pochwy liściowe (to są właśnie jej charakterystyczne warstwy), które przybierają różne kolory w zależności od odmiany. Istnieją bowiem cebula zwyczajna, czerwona, biała a nawet słodka.
Cebulę spożywano głównie ze względu na jej właściwości lecznicze. Choć posiada mało witaminy C, to jednocześnie zawiera dużo substancji bakteriobójczych, które potrafią unicestwić również te drobnoustroje odporne na działanie antybiotyków.
Dodatkowym argumentem przemawiającym za spożywaniem cebuli w okresie przeziębienia są zawarte w niej fosfor, magnez, siarka, cynk oraz krzem, które wzmacniają ogólną odporność organizmu.
Cebula jest również doskonałym antidotum na kaca, ponieważ regeneruje nadwerężoną alkoholem wątrobę. Jednocześnie zawarta w niej glukokinina zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę u osób, będących w grupie ryzyka.
Z ciekawych właściwości cebuli należy wymienić niwelowanie wrzodów i wszelkich blizn. Rozgotowaną (ale nie przypaloną) cebulę należy zmiksować i taką masę można nałożyć na chore miejsce i przymocować opatrunek. Co prawda taka terapia może potrwać kilka dni, ale koniec końców po wrzodzie nie zostają żadne blizny.
Oczywiście nie da się ukryć, że zapach cebuli jest dość intensywny i niezbyt przyjemny. Pochodzi on z dużego stężenia organicznych związków siarki, który można zniwelować za pomocą kilku kropel cytryny.
Surowa cebula poprawia trawienie i leczy zaparcia, ale nie jest w tej formie zalecana osobom cierpiącym na dolegliwości wątroby lub woreczka żółciowego. Warzywa tego powinny się wystrzegać również chorzy na nerki, zapalenie jelit, a także ci, którzy cierpią na niewydolność serca. Warto również dodać, że większa ilość zjedzonej cebuli może wzmagać objawy zgagi.