Trwa ładowanie...
d3cqa9r

Wigilia

Fotolia
Źródło: Fotolia

Wiele osób czeka na Wigilię cały rok. W czasie tej wyjątkowej kolacji nie tylko możemy spędzić czas z naszymi bliskimi, ale także skosztować pysznych i tradycyjnych dań.

Wigilia nieodłącznie kojarzy nam się z tradycyjnymi daniami. W niemal każdym polskim domu 24 grudnia znajdziemy danie rybne (najczęściej z karpia), pierogi, gołąbki czy barszcz czerwony z uszkami. Tradycyjnie potraw jest 12, a każde z nich powinno być bezmięsne. Niestety trudno podać przepisy, które będą uniwersalne. W każdym regionie Polski tradycja kulinarna jest nieco inna, a można nawet zaryzykować stwierdzenie, że co dom, to inne wigilijne menu.

Wigilia – zupy
Symbolem kolacji wigilijnej są oczywiście zupy. Najbardziej tradycyjny jest barszcz z uszkami. W niektórych domach będzie to barszcz czerwony, w innych – grzybowy. Nieodłącznym i stałym elementem są natomiast pływające w zupie uszka. Wypełnione grzybowym farszem zawsze kojarzą nam się w okresem bożonarodzeniowym.

Bardzo często na wigilijnym stole znajdziemy także barszcz biały oraz zupę grzybową, którą podaje się w niektórych regionach z ziemniakami.

Wigilia – dania tradycyjne
Na każdej tradycyjnej Wigilii znajdziemy przynajmniej jedno danie rybne. Zazwyczaj będzie to karp, którego przyrządza się pod wieloma postaciami. Niektórzy uwielbiają karpia po żydowsku, inni wolą go zjeść usmażonego w panierce. W niektórych domach podaje się także karpia w galarecie lub tzw. karpia po grecku. Wiele osób w czasie wigilijnej kolacji serwuje śledzie w oleju, a także potrawy z sandacza czy pstrąga.

Na wigilijnym stole zawsze znajdziemy także wiele dań z kapusty. Zawijamy w nią tradycyjne gołąbki albo podajemy osobne danie, które składa się z kapusty i grzybów lub kapusty i grochu. To warzywo jest także nieodłącznym elementem farszu do pierogów.

W wielu domach jest także tradycja podawania kutii, fasoli z suszonymi śliwkami, grzybowych pasztecików czy zupy migdałowej.

Wigilia – ciasta
Po zjedzeniu wszystkich dań wytrawnych nadchodzi czas na ciasta. Tradycyjnie będzie to makowiec, piernik czy orzechowiec. W wielu domach podaje się także klasyczny sernik oraz ciasto keksowe. W niektórych regionach Polski na wigilijnym stole pojawia się także sękacz.

Przepisy

d3cqa9r
d3cqa9r
d3cqa9r
d3cqa9r
d3cqa9r
d3cqa9r
Więcej tematów
d3cqa9r