Cukinia
Oto warzywo, które można jeść praktycznie w każdej formie. Duszona, faszerowana, marynowana czy smażona cukinia – zawsze smakuje wyśmienicie. Ponadto jadalny jest nie tylko owoc, przypominający z zewnątrz ogórka, ale także żółte kwiaty cukinii.
Cukinia nazywana jest również kabaczkiem oba te określenia są synonimami. Warzywo to jest odmianą dyni, którą wyodrębniono we Włoszech, gdzie słowo "zucchina" oznacza właśnie małą dynię. Z zewnątrz zazwyczaj przypomina większego ogórka, ale występują również odmiany żółte a także pasiaste.
Spożywanie cukinii może przynieść tylko same zalety, gdyż jest to lekkostrawne warzywo, które zawiera wiele składników odżywczych i minerałów, jak wapń, żelazo, potas, fosfor czy sód.
Jednocześnie kabaczki mają niską wartość kaloryczną – w 100 g jedynie 21 kcal. Z tego powodu mogą ją jeść osoby, które się odchudzają. Sięgać mogą po nie również chorzy na cukrzycę ze względu na niski indeks glikemiczny (15), a także kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Co więcej, cukinia zawiera dużo składników odżywczych i w połączeniu ze swoją lekkostrawnością może być podawana już półrocznym dzieciom.
Sposobów na jej przyrządzenie jest mnóstwo. Oczywiście można jeść cukinię na surowo, ale można ją także zamarynować, usmażyć, upiec czy udusić.
Wiele osób uważa, że najmniej smacznym elementem kabaczków są nasiona, które mają gorzki smak. W takiej sytuacji ciekawym rozwiązaniem jest cukinia faszerowana, ponieważ, aby ją przygotować należy wydrążyć środek z pestkami i zastąpić go farszem.
Cukinia może być także świetnym dodatkiem do leczo. Co prawda w tradycyjnym węgierskim leczo nie znajdziemy tego warzywa, ale jego smak w ogóle nie kłóci się pomidorami, które stanowią bazę dania.
Kabaczki idealnie pasują do wszelkiego rodzaju zapiekanek warzywnych, a także można z nich przyrządzić placki oraz zupy o kremowej konsystencji. Z cukinii można stworzyć także frytki. Warzywo wystarczy pokroić w słupki i wymaczać w jajku, a następnie obtoczyć w panierce z bułki tartej i sera. Na koniec cukinię należy upiec w piekarniku do zarumienienia.
Co ciekawe żółte kwiaty tych warzyw również są jadalne. Mogą być one nadziewane farszem, a także pieczone.