Pierogi
Mogą być na słodko lub z farszem wytrawnym. Mogą być smażone, pieczone czy gotowane. Form przygotowania pierogów jest naprawdę sporo, ale nie ma co ukrywać, że to jedno z najpopularniejszych polskich dań, zawsze smakuje wyśmienicie.
Najróżniejsze formy pierogów, czyli ciasta na bazie mąki, w którym zawinięty został farsz, są popularne praktycznie na całym świecie. Według niektórych w Polsce pierwsze pierogi pojawiły się w XIII w., a wywodzić mają się z Chin.
Nie ma co się dziwić, że istnieje wiele wariantów, np. białoruskie kołduny, indyjskie samosy, koreańskie mandu, ukraińskie wareniki czy fińskie pierogi karelskie. Pierogi są bowiem niezwykle proste w wykonaniu, a wypełnić można je praktycznie każdym rodzajem farszu, więc każde pierogi są nieco inne. Ciekawostką jest to, że pierogi mogą być też smażone i pieczone, ale zdecydowanie najpopularniejsze są te gotowane.
Przygotowanie samego ciasta jest może nieco pracochłonne, ale jednocześnie jest bardzo proste. Wystarczy mąka, jajko i gorąca woda, które zmieszane i wygniecione dadzą idealną, gładką konsystencję. Przed rozwałkowywaniem gotowe ciasto może chwilę odleżeć.
Na blacie posypanym mąką kładziemy trochę ciasta i rozwałkowujemy. Mąka zapobiegnie przylepianiu się ciasta do stołu, ale nie dawajmy jej zbyt dużo, bo później trudniej będzie zlepić same pierogi.
Rozwałkowane ciasto powinno mieć grubość ok. 2 mm. Jeżeli nie mamy pod ręką linijki ani innej miary, żeby je zmierzyć, możemy kierować się zwykłym rozsądkiem, aby ciasto nie było ani za cienkie (żeby farsz nie wyleciał podczas gotowania), ani za grube. Ciasto bowiem im jest cieńsze, tym lepiej smakuje.
Z rozwałkowanego płatu ciasta wycinamy kółka. Najlepiej szklanką – jeśli chcemy mieć małe pierogi, można wziąć zwykłą szklankę do herbaty, ale można też wykorzystać okrągłą szklankę do whisky, która ma nieco większą średnicę.
Następnie na środek wyciętego kółka kładziemy farsz i zaklejamy pieroga. Później wystarczy wrzucić je do gotującej się, osolonej wody. Kiedy pierogi wypłyną na powierzchnię, czekamy ok. 2 minut i wówczas wyławiamy je łyżką cedzakową.
Jednak co z farszem? Może być zarówno słodki w postaci truskawek, jagód czy twarogu (wówczas dobrze jest polać gotowe pierogi śmietaną lub jogurtem z odrobiną cukru), ale można też w środek dać mielone mięso, kapustę z grzybami, czy masę twarogowo-ziemniaczaną, dzięki której powstaną popularne pierogi ruskie.