Beza
Beza to bardzo słodki wyrób cukierniczy, który ma długą tradycję. Lubimy jeść małe ciasteczka zrobione z bezy lub na bazie tego wyrobu tworzyć skomplikowane desery.
Chociaż beza jest bardzo słodka, raz na czas lubimy zjeść deser skomponowany właśnie na bazie tego cukierniczego wyrobu. Jest on kruchy i rozpływa się w ustach. Często występuje w towarzystwie różnych kremów, mas oraz świeżych owoców. Z bezy możemy także zrobić pyszny tort. Bardzo popularne są także beziki – małe ciasteczka wykonane z bezy. Najczęściej mają nieregularne kształty oraz są lekko ciągliwe w środku i kruche na zewnątrz.
Cukiernicy wyróżniają trzy rodzaje bezy. Najpopularniejsza i najprostsza w przygotowaniu jest beza francuska. Do tworzenia dekoracji często używa się nieco sztywniejszej bezy szwajcarskiej. Podobne zastosowanie ma beza włoska, która charakteryzuje się brązowawym, zarumienionym wierzchem.
Beza klasyczna – przygotowanie
Zrobienie klasycznej bezy nie jest wcale takie proste. Przekonała się o tym prawdopodobnie każda osoba, która kiedykolwiek podjęła się tego zadania. Warto jednak próbować, ponieważ domowa beza jest zdecydowanie lepsza niż ta robiona przemysłowo.
Do przygotowania bezy potrzebujemy tylko dwóch składników: białka jajek oraz cukru. Białka muszą być świeże oraz bardzo dokładnie oddzielone od żółtek. Przygotowany cukier powinien być drobny, może być granulowany. Gdy mamy gotowe składniki, możemy przejść do najważniejszego etapu robienia bezy, czyli ubijania.
Początkowo ubija się same białka. Można to robić ręcznie trzepaczka lub mikserem. Jeśli wybieramy tę duga metodę, pamiętajmy o tym, by na samym początku ustawić go na niskie obroty, dopiero później możemy je zwiększyć. Gdy nasz piana stanie się sztywna, możemy zacząć dosypywać cukier. Róbmy to regularnymi partiami, nie przerywając ubijania masy. Idealnie ubita piana będzie gładka, lśniąca, sprężysta oraz sztywna. Gdy uzyskamy taki efekt, do naszej bezy możemy dosypać dodatki np. kakao, czekoladę, cynamon czy orzechy.
Beza powinna się suszyć w temperaturze przekraczającej 100 stopni Celsjusza. W tym celu należy umieścić ją w piekarniku, ale nie zamykać do końca jego drzwi. Niestety sam proces suszenia bezy może trwać nawet kilka godzin.