Dodatki do potraw
Dodatki to uzupełniają, urozmaicają i wzbogacają danie główne. Dodatki do potraw wzbogacają smak dań głównych. Mogą być nimi ziemniaki (gotowane, tłuczone, smażone, opiekane), kasze, ryże czy makarony. Dodatkiem do obiadu są także surowe lub gotowane warzywa albo zrobione z nich sałatki i surówki. Smak podkreślają dipy i pasty, sosy, nadzienia i farsze. Warzywa dodają koloru do naszego obiadu, a przecież jedzenie oczami jest bardzo ważne.
Wiosną i latem częściej sięgamy po surowe, sezonowe warzywa takie jak ogórki czy pomidory. Robimy z nich proste surówki. Mizeria ze śmietaną jest doskonałym uzupełnieniem niedzielnego obiadu. Lato obfituje w warzywa, które chętnie dodajemy do codziennych obiadów. Fasolka szparagowa, kalafior, brokuł pasują do wielu dań głównych.
Jesienią i zimą częściej uzupełniamy dania główne bardziej przetworzonymi warzywami. Zasmażane buraczki czy kiszona kapusta podkreślają smak serwowanego mięsa.
Nie trzeba ograniczać się do tradycyjnych, polskich dodatków. Można z nim eksperymentować, nadając zupełnie nowy charakter zwykłemu kurczakowi czy schabowemu.
Oprócz warzywnych dodatków, na talerzach pojawiają się ziemniaki, ryż, kasze czy kluski. Mogą być podawane na wiele sposobów. Jeżeli chodzi o ziemniaki, to zdecydowanie najczęściej uzupełniają one danie główne w Polsce. Gotowane, smażone czy też pieczone. Z ziemniaków można przyrządzić także puree.
Wśród kaszy każdy znajdzie coś dla siebie. Na rynku istnieje wiele gatunków kasz, a wszystkie pasują do gulaszy i sosów. Nieco różnią się między sobą walorami smakowymi i wartościami odżywczymi, ale z pewnością powinny być włączone do codziennej diety.
Ryż, chociaż kojarzy się z kuchnią azjatycką, sprawdzi się również w polskiej kuchni. Dobrze komponuje się z kurczakiem i warzywnymi potrawkami.
Dodatki są również źródłem dodatkowych składników odżywczych czy witamin. Nawet najprostsze dania dzięki dodatkom nabierają nowego smaku i charakteru.