Kapuśniak na 8 sposobów
Od wieków jedna z najpopularniejszych zup na polskich stołach. Smaczna, pożywna i rozgrzewająca, dzięki czemu jest świetnym pomysłem na jesienny czy zimowy obiad. Przepisów na kapuśniak istnieje mnóstwo, wybraliśmy kilka najciekawszych.
Kapuśniak ze słoniną
Na słowo "słonina" wzdryga się wiele osób hołdujących zdrowemu stylowi odżywiania, ale czasami warto skusić się na ten produkt, oczywiście pod warunkiem, że jest dobrej jakości i pochodzi ze świń hodowanych naturalnymi metodami. Najpierw należy jednak umyć i drobno pokroić pół kilograma białej kapusty, zalać ją 1,5 l wywaru mięsno-warzywnego i gotować przez ok. 40 minut, w połowie gotowania dodając pokrojone w kostkę ziemniaki. Pod koniec dokładamy 15 dag pomidorów, obranych ze skórki i pokrojonych w cząstki, 10 dag słoniny, zasmażonej i lekko zrumienionej oraz pół szklanki śmietany. Doprawiamy solą, pieprzem i sokiem z cytryny, jeszcze chwilę gotujemy.
Kapuśniak z szynką i ogórkami
Pyszna zupa o wyrazistym i ciekawym smaku. Białą kapustę szatkujemy, zalewamy wywarem i gotujemy. W tym czasie obieramy ogórki (ok. 20 dag), przecinamy je na pół, usuwamy gniazda nasienne, kroimy w paseczki i dusimy na maśle. Następnie dodajemy do zupy, razem z pokrojoną w kostkę lub paski wędzoną szynką (5-10 dag) oraz śmietaną (pół szklanki), wymieszaną z niewielką ilością mąki. Doprawiamy solą, pieprzem i szczyptą gałki muszkatołowej, a przed podaniem potrawę posypujemy posiekaną natką pietruszki.
Kapuśniak z kapusty kiszonej
Najbardziej tradycyjna wersja tej popularnej zupy. 50 dag kapusty kiszonej drobno kroimy, zalewamy wrzącą wodą i gotujemy, razem z pokrojonymi w kostkę ziemniakami, paseczkami marchewki, pietruszki i selera. Osobno gotujemy żeberka wieprzowe (ok. 25 dag). Następnie oddzielamy od kości mięso, które kroimy i dodajemy do wywaru z kapustą. Dokładamy kilka suszonych grzybów, posiekaną i podsmażoną cebulę, a na koniec 3-4 łyżki keczupu.
Kapuśniak z pieczarkami i zacierkami
Chcesz zaskoczyć domowników oryginalnym kapuśniakiem? Skorzystaj z naszego przepisu. 50 dag kapusty białej zalej wywarem mięsno-warzywnym i gotuj, a w tym czasie oczyść, pokrój w paseczki i usmaż 20 dag pieczarek. 10 dag mąki przesiej na stolnicę, wbij jajko, dolej trochę wody i zagnieć ciasto, które następnie zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Takie kluseczki dodaj do zupy pod koniec gotowania, razem z pieczarkami. Gotuj do miękkości, doprawiając solą, pieprzem, majerankiem i gałką muszkatołową. Po nalaniu na talerze, do zupy możesz dorzucić pokrojony w kostkę ser twarogowy.
Parzybroda
Przysmak wpisany na listę produktów tradycyjnych ministerstwa rolnictwa. Kilogram białej kapusty kroimy na duże kawałki, zaś 15 dag marchewki ścieramy na tarce. Gotujemy na wodzie. Osobno gotujemy 70 dag ziemniaków pokrojonych kostkę i smażymy 60 dag boczku, który dodajemy do gotującej się kapusty. Cebulę kroimy w półplasterki, podsmażamy na złoty kolor i przekładamy do kapusty, podobnie jak ugotowane ziemniaki. Dodajemy szklankę przecieru pomidorowego, posiekany lubczyk, sól i pieprz. Na koniec przygotowujemy zasmażkę z mąki i zagęszczamy potrawę.
Kapuśniak po krakowsku
Małopolska wersja popularnego kapuśniaka. Pół kilograma kapusty białej szatkujemy i zalewamy wywarem warzywnym. 10 dag dobrej jakości boczku wędzonego kroimy w kostkę, podsmażamy, dokładając do niego drobno pokrojoną cebulę oraz świeżą, pokrojoną w kostkę paprykę (ok. 30 dag). Wszystko podsmażamy, oprószamy mąką i lekko zrumieniamy, a na koniec dodajemy do zupy, razem ze śmietaną (pół szklanki) oraz łyżką opłukanych kaparów.
Kapuśniak z kapusty włoskiej z kalafiorem
Do przygotowania popularnej zupy z powodzeniem można też wykorzystać kapustę włoską. 50 dag tego warzywa szatkujemy, zalewamy wrzącym wywarem i gotujemy. 30 dag kalafiora opłukujemy w lekko zakwaszonej octem wodzie, dzielimy na części i dodajemy do kapusty. Dolewamy dwie szklanki mleka, gotujemy, a na koniec łączymy z dwoma żółtkami. Doprawiamy solą, pieprzem, sokiem z cytryny oraz posiekanym koperkiem.
Kapuśniak z serem pleśniowym
Na pierwszy rzut oka dziwne połączenie składników, jednak efekt okazuje się znakomity. Pół kilograma białej kapusty szatkujemy i gotujemy w wywarze mięsno-warzywnym. W połowie gotowania dodajemy 40 dag ziemniaków pokrojonych w kostkę. 25 dag mięsa wieprzowego (szynki lub schabu) drobno kroimy i podsmażamy, a następnie dodajemy do zupy, podobnie jak zrumienioną na patelni cebulę. Wszystko razem gotujemy i doprawiamy solą, pieprzem oraz kminkiem. Ser pleśniowy kroimy w kostkę, układamy na talerzach, zalewamy zupą i posypujemy posiekaną natką pietruszki.
Zobacz też: Sezon na kaki. Dlaczego warto jeść te owoce?
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl