Kuchnia polska
Kuchnia polska podlegała przez wieki wpływom różnych kultur. Tereny Polski zamieszkiwała historycznie mieszanka narodów i tak w kuchni polskiej czuć wpływy tatarsko-tureckie, rusińskie, niemieckie, francuskie, włoskie, żydowskie czy litewskie.
Bardzo dobrze rozwinięte są kuchnie regionalne. Do najbardziej znanych należą: kuchnia śląska, kuchnia góralska, kresowa, wielkopolska. Wiele regionalnych polskich potraw i produktów jest znanych również za granicą. Najpopularniejszym na świecie polskim serem jest oscypek. Słynne są też polskie jabłka i truskawki.
Charakterystyczne dla kuchni polskiej są zupy, a wśród nich szczególnie czernina, barszcz czerwony, flaki i grzybowa. Polskie zupy są gęste i pełne dodatków, przez co są sycące. Bardzo popularne są dania mączne, na przykład pierogi, kluski śląskie, kopytka. Pierogi, choć przez wielu uważane są za danie rdzennie polskie, tak naprawdę przywędrowały do Europy z Chin, prawdopodobnie już w XIII wieku. W kuchni polskiej cenione są również potrawy mięsne, a wśród nich kotlety: schabowy i mielony. Na większe okazje Polacy chętnie przygotowują mięso pieczone, najczęściej drób.
Do najbardziej specyficznych dla rodzimej kuchni deserów należą: pączki, faworki, sernik, babka i makowiec. Dwa pierwsze pojawiają się na polskich stołach głównie w karnawale. Prawdziwe pączkowe święto to Tłusty Czwartek – większość Polaków tego dnia nie odmówi sobie zjedzenia chociaż jednego pączka. Popularnym napojem jest herbata, pita najczęściej z dodatkiem cukru i cytryny. Herbata przybyła do Polski z Anglii, ale rozpowszechniła się dopiero za sprawą zaborców rosyjskich. Alkoholem najbardziej kojarzonym z Polską jest wytwarzana ze zbóż i ziemniaków wódka, która wyparła popularny niegdyś miód pitny.
Polacy bardzo cenią kiszonki, które często przygotowują sami. Najpopularniejsze są kiszone ogórki i kiszona kapusta. Z tej drugiej powstaje jedna z flagowych potraw kuchni polskiej – bigos.