Trwa ładowanie...
d2cnfso
30-01-2014 12:42

Chleb żytni na zakwasie

Przepis

Nie ma nic lepszego jak świeży, pachnący bochenek z chrupiąca skórką. Kto raz spróbuje takie pieczywa, już nigdy więcej nie będzie chciał kupować chleba w sklepie.

d2cnfso
Oceń jako pierwszy:
Czas przygotowania:
Rodzaj kuchni:
Na ile osób:

6

Rodzaj diety:
Okazja:
123
Źródło: 123
Składniki
  • 350 g żytniego zakwasu
  • ok. 300 g wody letniej
  • 100 g mąki żytniej razowej typ 2000
  • 300 g mąki żytniej chlebowej typ 720
  • 1 łyżeczka soli
  • 1/2 łyżeczki drożdży instant (opcjonalnie)
  • 4 łyżki siemienia lnianego
Przepis

KROK 1
ZAKWAS
Jeszcze przed pieczeniem, na 8-10 godzin, dokarmiamy zakwas (najlepiej jest zrobić to wieczorem zostawić na noc, aby móc zagnieść go rano). Należy pamięć, że dawno nieużywany kwas, który stoi w lodówce, dobrze jest dokarmić aż dwa razy, aby mógł się zaktywować (rano, dzień przed pieczeniem wyjmujemy go z lodówki i czekamy aż się ogrzeje, następnie dodajemy do niego mąki i wody – w zależności od ilości kwasu – tutaj 100 g mąki i 100 g wody, kiedy było mało kwasu). Wieczorem powtarzamy czynność (tym razem możemy użyć mniejszej ilości np.: 50 g wody i 50 g mąki.

KROK 2
Ciasto chlebowe
W dniu pieczenia, za pomocą łyżki mieszamy zakwas z wodą. Kolejno dodajemy dwa typy mąki, sól, siemię lniane i opcjonalnie drożdże. Kiedy wszystko dokładnie wymieszamy, krótko zagniatamy ciasto mokrymi rękami. Należy pamiętać, iż ciasto nie może być zbite ale luźne. Folią spożywczą lub lnianą ścierką nakrywamy miskę z ciastem i zostawiamy na ok. 1 godz. do wyrośnięcia. Po tym czasie ciasto znów zagniatamy mokrą ręką i umieszczamy je w keksówce, którą wcześniej wykładamy papierem do pieczenia, smarujemy olejem i wysypujemy otrębami/mąką żytnią (25 cm). Pozostawiamy je do wyrośnięcia (bez dodatku drożdży ok. 3-3,5 godz., z drożdżami ok. 1,5 godz.).

Po tym czasie, spryskujemy lekko wierzch chleba wodą, aby skórka była chrupiąca i wstawiamy do piekarnika. Rozgrzewamy go do 230 stopni i pieczemy 45-50 min (bez termoobiegu). Chleb będzie gotowy, kiedy spód się zarumieni, a konsystencja stała (można sprawdzać patyczkiem). Jeśli wierzch zapiecze się zbyt mocno, można przykryć go folią aluminiową. Kiedy chleb się upiecze, od razu wyjąć go z formy i ostudzić na kratce. Aby go ukroić trzeba poczekać do całkowitego wystudzenia. Smacznego!

Przepis poleca Domowe Wypieki

Chleb żytni na zakwasie
Kategoria przepisów
Rodzaj potrawy
Sposób przygotowania
Główne składniki

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cnfso
d2cnfso
d2cnfso
d2cnfso
Więcej tematów
d2cnfso

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj