Zakwas na żurek
Żurek to jedna z najbardziej tradycyjnych polskich zup. Jest kwaśna, gęsta i bardzo sycąca. Dodatkowo gości na naszych odświętnych stołach w czasie wielkanocnego śniadania. Żeby jednak nasza potrawa była pyszna, warto zadbać o odpowiedni zakwas.
Żurek gości na naszych stołach od bardzo dawna. Nazwa zupy pochodzi od niemieckiego słowa "sur" (dziś "Sauer"), oznaczającego „kwaśny, ukiszony”. Takie określenie przyjęło się w Polsce już w XV wieku, jednak wtedy używało się go do nazywania wszystkich kwaśnych potraw, nie tylko tej jednej charakterystycznej zupy.
Już od wielu wieków żur był bardzo popularną potrawą, którą jadało się nie tyko z okazji Wielkanocy, ale także na co dzień. Co więcej, tradycyjny żurek był uważany za potrawę postną, dlatego często pojawiał się na stołach w okresie Wielkiego Postu oraz na Boże Narodzenie. Nie było to jednak danie serwowane na dworach, żurek raczej jadali chłopi i osoby z niższej klasy społecznej.
Dziś tradycyjny żur jemy wszyscy, i to nie tylko przy okazji wielkanocnego śniadania. Kwaśny żurek przygotowujemy na co dzień w domu, zajadamy się nim także w restauracjach, które chętnie serwują ten staropolski specjał.
Co zrobić, by nasza zupa była idealna? Tajemnicą prawdziwego żurku jest oczywiście dobrej jakości zakwas. To właśnie on jest podstawą tego dania. Dzięki niemu potrawa ma swój charakterystyczny kwaskowaty posmak. Oczywiście zakwas możemy kupić gotowy w sklepie, jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie go samodzielnie w domu.
Domowy zakwas na żurek
Zrobienie domowego zakwasu na żurek nie jest trudne, chociaż będzie wymagało od nas cierpliwości. Zacznijmy jednak od niezbędnych składników, bez których zrobienie zakwasu będzie niemożliwe. Przede wszystkim przygotujmy mąkę (najlepiej żytnią), przegotowaną wodę, czosnek, liście laurowe, ziele angielskie oraz czarny pieprz. Będziemy potrzebowali także kawałka skórki chleba oraz wysokiego naczynia – szklanego lub kamionkowego.
Aby przygotować domowy zakwas należy wsypać mąkę do naczynia, a następnie zalać ją wodą. Całość wymieszać. Kolejnym krokiem będzie dodanie reszty składników oraz ponowne wymieszanie zawartości naczynia. Taki zakwas przykrywamy lnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na minimum 3 dni, pamiętając o tym, że każdego dnia zawartość naczynia należy przemieszać drewnianą łyżeczką.
Dzięki temu, że sami zrobimy zakwas na żurek, nasza zupa nabierze jeszcze bardziej wyrazistego smaku.