Marysieńka - orzechowe ciasto z kremem. Smakuje bajecznie
Marysieńka to przepyszne ciasto orzechowe z bezą i kremem budyniowym. Nie jest trudne w przygotowaniu, wymaga jednak nieco czasu i cierpliwości. Efekt wart jest jednak zachodu. Zapewniamy, że będzie pysznie. Przepis z bloga "Mała Cukierenka".
Czas przygotowania: | |
Rodzaj kuchni: | |
Na ile osób: | 6 |
Okazja: |
Biszkopt kakaowy:
- 6 jajek – osobno żółtka i białka
- 180 g cukru
- 160 g mąki pszennej (użyłam tortowej)
- 30 g kakao bez cukru
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- 80 ml oleju
Biszkopt orzechowo-bezowy:
- 5 białek
- 200 g cukru
- 250 g posiekanych orzechów włoskich
- 1 i 1/2 łyżki naturalnego miodu
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 1 łyżka mąki pszennej
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
Do nasączenia:
- 160 ml kawy
- 3-4 łyżki spirytusu
- 2 łyżeczki cukru pudru
Krem:
- 500 ml mleka
- 2 łyżeczki cukru z wanilią
- 5 żółtek
- 150 g cukru
- 30 g mąki ziemniaczanej
- 35 g mąki pszennej
- 250 g masła w temperaturze pokojowej
Polewa:
- 150 g masła
- 70 g cukru
- 3 łyżki kakao bez cukru
- 5-7 łyżek gorącego mleka
Dodatkowo:
- 4-5 łyżek konfitury wiśniowej
- połówki orzechów włoskich do ozdoby lub orzechów posiekanych
- Odlać około 120 ml mleka, do pozostałego mleka dodać cukier z wanilią, postawić na ogniu i zagotować. Żółtka przełożyć do miski, dodać cukier i ucierać przez około 3 minuty na jasny krem. Następnie dodać obie mąki i 120ml mleka, wymieszać mikserem.
- Gdy mleko się zagotuje, zdjąć z ognia i wlać do masy żółtkowej, cały czas mieszając mikserem. Gorącą masę wlać z powrotem do rondelka i postawić na małym ogniu, mieszając, zagotować.
- Budyń zdjąć z ognia, nakryć folią spożywczą na dotyk i odstawić do całkowitego ostygnięcia. Ma mieć temperaturę pokojową jak masło.
- Biszkopt kakaowy: piekarnik nastawić na 160 st. C na funkcji termoobieg (na funkcji góra-dół 180 st. C).
- Białka ubić na sztywną pianę. Ciągle ucierając mikserem dodać cukier i mieszać, aż masa stanie się gęsta i lśniąca. Następnie dodać żółtka i dalej mieszać mikserem na jasną, kremową masę.
- W miseczce wymieszać mąkę z kakao i proszkiem.
- Do jajecznej masy dodać olej i wymieszać delikatnie szpatułką. Następnie na jajeczną masę przesiać przygotowaną mąkę z kakao, wymieszać szpatułką (proszę za długo nie mieszać).
- Ciasto przełożyć do blaszki o wymiarach 25 cm x 35 cm wyłożonej papierem do pieczenia, wyrównać i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez około 30-35 minut. Piekłam na najniższym poziomie piekarnika. Po wyjęciu z piekarnika odstawić do całkowitego ostudzenia.
- Biszkopt orzechowo-bezowy: białka przełożyć do czystej, suchej miski i ubić. Dodać cukier i ubijać jeszcze przez około 5 minut. Dodać posiekane orzechy, miód (można go podgrzać, aby był płynny) i wymieszać szpatułką. Dodać obie mąki, proszek do pieczenia i znów wymieszać szpatułką.
- Ciasto bezowe przełożyć do blaszki o wymiarach 25 cm x 35 cm wyłożonej papierem do pieczenia, wyrównać i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec w temperaturze 180 st. C na funkcji góra-dół przez około 35 minut. Piekłam na najniższym poziomie piekarnika. Po wyjęciu z piekarnika odstawić do całkowitego ostudzenia.
- Składanie ciasta: ostygnięty biszkopt kakaowy wyjąć z blaszki, zdjąć papier do pieczenia i papier włożyć z powrotem do blaszki. Biszkopt z wierzchu wyrównać, odciąć przypieczoną skórkę i biszkopt przekroić w poziomie na dwie równe części, patrz film. Jedną część biszkoptu włożyć z powrotem do blaszki.
- Składniki do nasączenia wymieszać i połową przygotowanego ponczu nasączyć biszkopt w blaszce.
- Biszkopt posmarować konfiturą wiśniową.
- Krem: do miski przełożyć miękkie masło i ucierać mikserem przez około 3 minuty. Następnie w 4 partiach dodać ostudzony budyń. Po każdym dodaniu wymieszać mikserem do połączenia składników.
- Na biszkopt w blaszce wyłożyć połowę gotowego kremu i wyrównać. Na wierzchu ułożyć orzechowy biszkopt (będzie on trochę klejący, ostrożnie ściągamy z niego papier do pieczenia).
- Orzechowy biszkopt smarujemy pozostałym kremem i wyrównujemy. Na wierzchu układamy drugą część kakaowego biszkoptu i go nasączamy pozostałym ponczem.
- Polewa: do rondelka przełożyć masło, dodać cukier, kakao i postawić na bardzo małym ogniu, mieszając, zagotować (masa może się rozwarstwić, ale nie należy się przejmować). Zdjąć z ognia i dodać gorące mleko, mieszać na jednolitą polewę. Polewę odstawić na około 10 minut do przestygnięcia.
- Gotową polewę wylać na ciasto w blaszce i wyrównać, posypać posiekanymi orzechami lub kawałki ciasta ozdobić połówką orzecha włoskiego. Ciasto wstawić do lodówki na całą noc.
Kategoria przepisów | |
Sposób przygotowania | |
Główne składniki |
Podziel się opinią
Komentarze