Trwa ładowanie...
d3t2z2t

Miód

123
Źródło: 123

Miód to słodki produkt spożywczy, który ze względu na swoje walory odżywcze i smakowe od pokoleń wykorzystywany jest jako składnik obiadów, sosów i deserów. Doskonale pozwala przełamywać smaki i łączyć potrawy ostre, kwaśne i słodkie.

Pszczoły gromadzą miód w plastrze, gdzie ulega dojrzewaniu. W zależności od surowca, z jakiego powstał miód, wyróżnia się miody: nektarowe (kwiatowe), spadziowe, mieszane (nektarowo-spadziowe lub spadziowo-nektarowe). Miód może mieć konsystencję gęstego płynu lub stałą. Jego barwa może przybierać odcienie od białej, poprzez jasnożółtą aż do brunatno-brązowej. Barwa miodu zależy od obecności różnych barwników. Największe znaczenie mają karotenoidy, głównie beta-karoten i ksantofil.

Miód może być dodawany jako słodzik do herbaty lub deserów. Jest doskonałym dodatkiem nie tylko do potraw słodkich. Pasuje idealnie do mięs. Wieprzowina, drób i wołowina smakują wybornie z dodatkiem miodu. Miód ma właściwości karmelizujące, dlatego wypieki z miodem mają ciemniejszą barwę. Można dodawać go do jogurtu naturalnego czy śniadaniowego musli. Świetnie smakuje na świeżym pieczywie.
Miód to wartościowy produkt, jednak warto kierować się wiedzą podczas jego kupowania. Pierwszy lepszy ze sklepowej półki może rozczarować nas i nasze oczekiwania. Przede wszystkim należy kupować produkty pochodzące ze sprawdzonych źródeł, najlepiej od lokalnych pszczelarzy. Tańsze miody oferowane w supermarketach stanowią zwykle mieszankę różnych miodów importowanych o obniżonej jakości.

Nawet pełnowartościowy miód nabyty od zaprzyjaźnionego pszczelarza nie odda pełni swoich walorów prozdrowotnych, jeśli nie będziemy go spożywać zgodnie z zasadami, np. dodając do gorącego mleka czy herbaty. Należy pamiętać, że podgrzanie go do temperatury wyższej niż 45-50 stopni niszczy i dezaktywuje wiele cennych związków, chociażby witaminę C.

Słoik z miodem powinien stać w miejscu ciemnym, suchym i chłodnym. Optymalna temperatura to około 15 stopni C.

Miód znany jest już od wieków. Ze względu na właściwości lecznicze, miód wykorzystywano m.in. jako środek przyspieszający leczenie ran, oparzeń czy zakażeń skóry. Od lat bardzo cenione są jego walory kulinarne. Przed upowszechnieniem cukru, to właśnie miodem dosładzano potrawy i napoje.

Przepisy

d3t2z2t
d3t2z2t
d3t2z2t
d3t2z2t
d3t2z2t
d3t2z2t
Więcej tematów
d3t2z2t