Kawa
Większość z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki gorącej kawy. Ma ona działanie pobudzające, dlatego tak wiele osób sięga po nią z samego rana. Sposób picia kawy to element stylu życia. To, jaką kawę pijemy, w jaki sposób ją parzymy i podajemy, odzwierciedla nasze tempo życia oraz indywidualne upodobania estetyczne i smakowe.
Kawa to napój przyrządzany z palonych, a następnie zmielonych ziaren kakaowca, zwykle podawany na gorąco. Wywodzi się z Etiopii, a do Europy zawitał w XVI wieku. Należy do najpopularniejszych używek na świecie oraz jest głównym źródłem kofeiny.
Nazwa kawy pochodzi prawdopodobnie od arabskiego kahwa. Do większości języków europejskich przeniknęła poprzez tureckie słowo "kahve" i utworzoną od niego włoską nazwę "caffè".
Zawarta w kawie kofeina pobudza organizm, zwiększa sprawność myślenia oraz znosi zmęczenie zarówno psychiczne, jak i fizyczne.
Wiele rozmaitych sposobów delektowania się kawą wyrosło z najróżniejszych kultur jej przyrządzanie. Wszystkie jednak łączy jedno: aromat nieporównywalny z żądnym innym napojem.
Amatorzy małej, mocnej kawy, dobrze wiedzą, że sekret espresso tkwi w sposobie jego przyrządzania. Aromatyczne espresso serwuje się w małej, ogrzanej przed podaniem filiżance o pojemności ok. 70 ml, wypełniając ją tylko do połowy. Filiżanka powinna być mała, biała i najlepiej porcelanowa. Biel podkreśla bowiem ciemny kolor kawowego naparu.
Prawdziwe włoskie cappuccino składa się z równych proporcji aromatycznego espresso, ciepłego mleka i pianki. Ta ostatnia pełni tu szczególnie ważną rolę. Powinna być na tyle sztywna, by utworzyć na kawie kopułkę, którą posypuje się szczyptą pitnej czekolady.
Cafe Latte łączy w sobie w łagodny smak mleka i moc kawy. Dzięki swej delikatności jest idealną propozycją na letnie popołudnie lub wieczór.
Ciekawą metodą serwowania tego napoju jest kawa po turecku. Palone, a następnie drobno zmielone ziarna kawowca są zagotowywane w tygielku, zwykle z cukrem, i serwowane w małej filiżance.
Pod względem geograficznym kawę uprawia się w krajach obu Ameryk, Azji, Afryce i Oceanii. W większości krajów plantacje są zacieniane wysokimi drzewami przed nadmiernym nasłonecznieniem. Do jej uprawy zazwyczaj są wybierane nasiona, które są najlepszej jakości. Uprawa kawy wymaga odpowiednich warunków klimatycznych. Największym producentem kawy na świecie jest Brazylia. Rocznie produkuje się tam 2,44 mln ton kawy. Zaspokaja to 1/3 zapotrzebowania światowego rynku.