Świąteczne pierniki
Początek grudnia to najlepszy moment, by upiec świąteczne pierniczki. Ciasteczka zdążą bowiem zmięknąć do świąt. Jeśli jednak tak się nie stanie, wystarczy do pudełka lub puszki włożyć kawałki świeżego jabłka. pierniczki zmiękną wówczas raz dwa i nabiorą dodatkowego owocowego aromatu.
Czas przygotowania: | |
Rodzaj kuchni: | |
Na ile osób: | 4-6 |
Okazja: |
- Mąka pszenna: 1700 g
- Cukier: 360 g
- Miód naturalny: 500 g
- Jaja: 4 szt
- Masło: 200 g
- Mleko: 170 g
- Kakao: 2 łyżki
- Proszek do pieczenia: 1 paczka
- Soda oczyszczona: 4 łyżeczki
- Rum: 70 g
Przyprawy:
- gotowe przyprawy do piernika: 2 paczki
- imbir: 1 łyżeczka
- cynamon: 1 łyżeczka
- pieprz czarny mielony: 1 łyżeczka
- kardamon: 1 łyżeczka
- ziele angielskie: szczypta
- (można dodać gałkę muszkatołową i goździki - zmielone)
W rondlu rozpuścić masło. Dodać cukier oraz miód. Część masła można zastąpić olejem, aby pierniki były bardziej elastyczne i nie wysychały Całość doprowadzić do zagotowania. Zdjąć z ognia. Dodać kakao. Do jeszcze ciepłego roztworu dodać przyprawy (by wydzieliły olejki eteryczne) Masę wystudzić.
Sodę oczyszczoną rozpuścić w pół szklanki mleka. W dużej misce przesianą mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia. Zrobić w mące dołek i wlać wystudzoną masę z rondla. Wbić jaja. Dodać rum, resztę mleka i rozpuszczoną uprzednio sodę.
Wyrobić ciasto do odpowiedniej gęstości (rzadsze od plasteliny). Odstawić je na 5 do 12 godzin, aby zaszła fermentacja. Ciasto wałkować i wycinać pierniki.
Pierniki piec w temperaturze 180 stopni ok. 20-30 minut. Po wyschnięciu ozdobić wedle uznania (czekolada, lukier, kokos itp)
Po ostudzeniu i stwardnieniu dekoracji, aby pierniki zmiękły do świąt należy przechowywać je w blaszanych lub innych zamkniętych naczyniach, ale nie drewnianych. Z tego samego powodu najlepiej zrobić je już z początkiem grudnia.
Przepis dodał użytkownik Pigletka
Podziel się opinią
Komentarze