Trwa ładowanie...
d1bjxpi
18-10-2018 13:12

Kiszka pasztetowa według przepisu z 1931 r. Warto przypomnieć sobie ten smak

Przepis

Kiszka pasztetowa to tradycja kuchni polskiej. "Ponieważ na przepis natknęłam się tak wiele razy, a dobrej pasztetowej nie jadłam już kilka lat, postanowiłam zmierzyć się z tym wyrobem w domowych warunkach. Wariantów przygotowania pasztetowej znalazłam w starych źródłach kilka. Jedne zalecały użycie podgardla, inne karkówki a jeszcze kolejne – poprzerastanego boczku. Im mięso tłustsze, tym bardziej smarowny będzie gotowy produkt. Ja użyłam dość tłustej karkówki, wedle zaleceń Marii Disslowej z 1931 roku i efekt, w moim odczuciu, jest znakomity jednak jeśli macie dostęp do innych części mięsa – można śmiało eksperymentować" - czytamy na blogu "Kuchenny Kredens".

d1bjxpi
4.6
(12 głosów)
Oceń:
Czas przygotowania:
Rodzaj kuchni:
Na ile osób:

2-3

Okazja:
kuchenny kredens
Źródło: kuchenny kredens
Składniki
  • 500 g tłustej karkówki (można użyć też podgardla lub poprzerastanego boczku)
  • 500 g wątróbki wieprzowej
  • 120 g słoniny
  • 2 jajka
  • 1 bułka
  • ok 50 g bułki tartej
  • cebula
  • łyżka stołowa majeranku
  • 1,5 łyżki soli
  • ziele angielskie i pieprz
  • jelito do nadziewania
Przepis

Karkówkę, słoninę i wątróbkę podzielić na mniejsze kawałki ok. 5 cm. Wątróbkę zalać zimną wodą do namoczenia. W tym czasie karkówkę parzyć ok. godziny w osolonej wodzie na niewielkim ogniu (temp. ok. 80 C). Na ostatnie 20 minut, dodać odcedzoną wątróbkę i słoninę. Odcedzić, zachowując wywar powstały z parzenia mięsa i ostudzić.

Cebulę zeszklić (bez rumienienia), bułkę namoczyć w zimnej wodzie, wycisnąć i wraz z cebulą, wątróbką i karkówką zmielić 3 razy. Do masy dodać przyprawy, jajka i tartą bułkę oraz pokrojoną jak najdrobniej słoninę. Masa powinna być dość rzadka - po wymieszaniu składników należy ją rozrzedzić dodając 1/4-1/2 szklanki wywaru z gotowania mięsa.

Jelita namoczyć ok. 20 minut przed użyciem w zimnej wodzie, odciąć na potrzebną długość. Zawiązać z jednej strony i za pomocą nakładki do kiełbas lub szprycy napełniać jelita zostawiając odrobinę zapasu przed zawiązaniem by zapobiec pęknięciu w czasie parzenia. Zawiązać jelito z drugiej strony. Gotowe kiszki parzyć na najmniejszym ogniu (temperatura ok. 80 C) przez godzinę. Po tym czasie, ostrożnie wyjąć z garnka i przelać zimną wodą. Przechowywać w lodówce.

Kiszka pasztetowa według przepisu z 1931 r. Warto przypomnieć sobie ten smak
Kategoria przepisów
Sposób przygotowania
Główne składniki

Podziel się opinią

54
4

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bjxpi
d1bjxpi
d1bjxpi
d1bjxpi
Więcej tematów
d1bjxpi

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj