Sernik
Jedno z bardziej popularnych ciast, które spotkamy na naszych stołach. Jest wyjątkowo pyszny, a przyrządzić można go na kilka sposobów. Sernik może być bowiem pieczony, gotowany lub podawany na zimno, a dodać do niego możemy wszystko, na co mamy ochotę.
Sernik, jak sama nazwa wskazuje, powstaje na bazie sera, a konkretnie zmielonego sera białego. Aby ułatwić sobie pracę, można kupić już gotowy zmielony twaróg, ale jeśli chcemy, możemy też zmielić go samodzielnie.
Serniki często mają kruchy spód, który trzeba zrobić oddzielnie. Dosyć popularną i prostą metodą jest wykorzystanie kruchych ciasteczek (najlepiej owsianych). Należy je rozkruszyć i dodać do roztopionego masła z miodem. Tak powstałą masę wykłada się na tortownicę i ugniata się, aby stanowiła rzeczywiście gładki spód. Później wystarczy tylko poczekać aż masa stężeje i będzie twarda. Jednak przy serniku spód nie jest częścią bardzo ważną. Często może go wręcz nie być i ciasto niewiele na tym straci.
Najpopularniejszą wersją sernika jest niewątpliwie sernik pieczony. Przyrządzając go najpierw trzeba utrzeć jajka z cukrem i miękkim masłem, a później dodać zmielony twaróg. Jeśli ktoś chce, to może na tym etapie dołączyć także rodzynki lub inne dodatki, które znajdą się w środku ciasta (np. kandyzowane skórki pomarańczy). Należy też pamiętać o mące ziemniaczanej, która zwiąże całą masę. Wszystko trzeba oczywiście połączyć, a potem zmieszać z ubitymi białkami jajek. Ciasto na sernik w ten sposób jest gotowe i można je piec.
Przed upieczeniem można jednak pokryć wierzch np. kruszonką, a jeśli nie przepadamy za kruchym ciastem, możemy po upieczeniu polać sernik lukrem lub inną polewą, ale równie dobrze wierzch może pozostać bez żadnej szczególnej dekoracji.
Sernik można też przygotować w formie gotowanej. Wówczas robimy wszystko tak, jak w przypadku pieczonego, ale zamiast wkładać ciasto do piekarnika, zagotowujemy je gorącym mlekiem z proszkiem budyniowym. Taki sernik musi chłodzić się później w lodówce.
Inną popularną wersją sernika jest sernik na zimno. Ciasto może być przygotowane bez rozcierania żółtek z cukrem, ale wówczas trzeba pamiętać o zastosowaniu żelatyny, która sprawi, że sernik się nie rozpłynie. Kiedy ciasto już stężeje w lodówce, jego wierzch można pokryć galaretką, która wzbogaci jego smak.