Trwa ładowanie...
dvh8ni9

Kuchnia grecka

123
Źródło: 123

Kuchnia grecka uważana jest za zdrową i prostą. W kuchni greckiej można znaleźć potrawy przypominające te bałkańskie, włoskie czy arabskie. Z racji położenia dużo w niej ryb i owoców morza. Najchętniej spożywa się tuńczyka, okonia, miecznika, barwenę, sardynki, a z owoców morza krewetki, ośmiornice i małże.

Do najpopularniejszych dań kuchni greckiej należy mousaka. To zapiekanka z bakłażana i ziemniaków, przykrytych beszamelowym sosem. Ogólnoświatowym hitem jest też tzaziki – ogórkowo-czosnkowy sos na bazie jogurtu. Ciekawym przykładem popularnego greckiego dania jest pastitsio. Mięsno-makaronowa zapiekanka to danie, w którym wyraźnie widać wpływy kuchni włoskiej. Popularną grecką przekąską, znaną również poza jej granicami, są dolmades, czyli "gołąbki" z liści winogron i ryżu. Do farszu często dodawane bywa mięso lub w wersji na słodko bakalie.

Popularna w samej Grecji i poza nią jest też potrawa o nazwie horiatiki, co tłumaczymy jako sałatka wiejska. Na świecie mieszanka zielonej sałaty, oliwek, pomidorów, cebuli, ogórków i fety znana jest jako sałatka grecka. Feta jest zresztą jednym z najbardziej znanych greckich serów, popularnością dorównuje jej chyba tylko halloumi.

Symbolem greckiej kuchni jest oliwa. Około 82 proc. oliwy produkowanej w tym kraju, to oliwa extra virgin, czyli z pierwszego tłoczenia. Oliwa inaczej niż wino, najlepsza jest świeża. Podczas podróży po Grecji nie warto więc robić dużych zapasów.

Grecy słyną z zamiłowania do długich wieczornych biesiad, podczas których posiłki zakrapiane są winem. Wino obok kawy jest ulubionym napojem Greków. Do najpopularniejszych jego gatunków należą restina i muskat. Znanym i chętnie spożywanym trunkiem jest również ouzo – wódka o anyżowym smaku.
W greckich słodyczach dominują trzy składniki: cukier, orzechy i chałwa. Popularna jest baklawa, znana również w Turcji czy Bułgarii.

Przepisy

dvh8ni9
dvh8ni9
dvh8ni9
dvh8ni9
dvh8ni9
dvh8ni9
Więcej tematów
dvh8ni9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj