Trwa ładowanie...
d1ystmh

Desery

WP
Źródło: WP, fot: Tanio-Szybko-Smacznie.pl

Słodkie danie na koniec posiłku. Swoista kropka nad i, która pieści smakiem podniebienie, ale też cieszy oczy swoim wyglądem. Deser jest niezwykłym posiłkiem, który może być podawany zarówno na ciepło, jak i na zimno oraz całkowicie zmrożony.

Sam wyraz "deser" pochodzi z języka francuskiego, gdzie "desservir" oznacza "sprzątnąć ze stołu". Wiąże się to ze zwyczajem, gdzie po posiłku złożonym z kilku dań, wszystko było ze stołu zdejmowane, aby zrobić miejsce na ostatnie danie. Pierwotnie nie było ono wcale bardzo słodkie, ale stanowił najokazalszą wizualnie część posiłku. Stąd ważny jest nie tylko smak deseru, ale też forma jego podania, która powinna cieszyć oczy i pobudzać apetyt samym wyglądem.

Są różne rodzaje deseru. Przede wszystkim można wspomnieć o tradycyjnych kisielach, budyniach czy galaretkach owocowych. Można spotkać wiele ich rodzajów, a w sklepach można kupić już gotowe produkty w proszku o wielu smakach. Są to dania bardzo proste do przygotowania, a dodatkowo można je udekorować z wierzchu np. garścią owoców lub bitą śmietaną. Do budyniu można też dodać odrobinę soku z malin.

Inne tradycyjne desery to wszelkiego rodzaju ciasta, np. szarlotka, sernik, babka czy piernik. Wiele dań, które można traktować jako desery, podaje się głównie w okolicach świąt Bożego Narodzenia lub Wielkanocnych, takie jak mazurki czy makowiec.

Jednak desery to nie tylko ciasta. Zalicza się do nich także mniejsze wyroby cukiernicze, takie jak pączki, muffiny, gofry czy faworki (zwane też chruścikami). Deser może też być podany na zimno, a nawet w formie zmrożonej. Do najpopularniejszych deserów tego typu należą bez wątpienia lody i sorbety, ale warto wspomnieć też o francuskim daniu zwanym parfait. Dosłownie oznacza to ‘mrożony krem’ i rzeczywiście parfait przyrządza się z masy mleczno-jajecznej wymieszanej z bitą śmietaną. Do tego dodaje się trochę dodatków aromatycznych (np. kawę, czekoladę lub cynamon) i podaje się zazwyczaj w wysokim kielichu.
Co ciekawe desery mogą być także smażone i zapiekane. Zalicza się do nich np. naleśniki i omlety a także zapiekanki z kaszy, ryżu lub makaronu. Z pewnością jednak nie są to najbardziej popularne formy deserów, ponieważ te serwuje się najczęściej w towarzystwie kawy. Częściej więc spotkamy desery w postaci ciasteczek, ciast, a nawet tortów.

d1ystmh
d1ystmh
d1ystmh
Więcej tematów
d1ystmh