Profiterolki z bitą śmietaną i sosem czekoladowym
Babcia Ginny dała mi Włochy i Luizjanę, a babcia Agnes – Węgry i wypieki. Od tej drugiej mam przepis na najlepsze pączki i na najsmaczniejsze profiterolki – uwielbiam te małe ptysie od zawsze, ale żadne nie smakowały mi tak bardzo jak te, które wyszły spod ręki mojej babci. Po każdej przygotowanej przez Agnes uczcie następowała kolejna, słodka, na którą składały się torty naleśnikowe, ciasta czekoladowe, naleśniki z orzechami włoskimi, pączki i – zawsze, ale to zawsze –
wieża profiterolek z kremem. Ale te małe ciasteczka równie cudownie smakują z gelati i polewą czekoladową.
Czas przygotowania: | |
Rodzaj kuchni: | |
Na ile osób: | 10 |
Okazja: |
Składniki na ciasto parzone:
- 250 ml pełnego mleka
- 1 czubata łyżeczka drobnego cukru do wypieków
- 1 szczypta soli
- 100 g niesolonego masła w temperaturze pokojowej
- 120 g mąki pszennej
- 4 duże lub średnie jaja
Do podania:
- gelati i/lub śmietana lekko ubita z cukrem (według proporcji: 1 miarka cukru na 10 miarek śmietany)
- sos czekoladowy
Przygotowanie ciasta parzonego:
- W rondlu połącz mleko, cukier, sól oraz masło, a potem postaw mieszankę na średnim ogniu, pozwól jej się roztopić i doprowadź do wrzenia.
- Dodaj mąkę i mieszaj energicznie drewnianą łyżką (rób to tak, żeby nic nie pryskało na boki, bo w przeciwnym razie się poparzysz). Nie przerywaj, dopóki nie uzyskasz gładkiego, zwartego, błyszczącego ciasta.
- Zdejmij garnek z ognia, przykryj folią spożywczą i poczekaj, aż ciasto trochę przestygnie – ma być ciepłe, ale nie gorące.
- Zdejmij folię i przełóż ciasto do dużej miski. Zacznij kolejno wbijać jajka, energicznie mieszając masę drewnianą łyżką (choć będzie o niebo łatwiej, jeśli to drugie zadanie powierzysz robotowi kuchennemu wyposażonemu w płaskie mieszadło). Powinna być miękka i elastyczna jak pasta do zębów. I proszę, właśnie zrobiłeś ciasto parzone.
- Schłodź ciasto, zostawiając je na kilka godzin w lodówce. (Możesz przechowywać je w ten sposób przez maksymalnie 3 dni).
Przygotowanie profiterolek:
- Piekarnik gazowy lub z ogrzewaniem statycznym ustaw na 200 stopni, a piekarnik z termoobiegiem
- na 180 stopni.
- Za pomocą rękawa cukierniczego lub łyżki kładź porcje ciasta (o wadze około 20 g) na papier do pieczenia, dbając, aby miały kształt półkuli i aby odległość między nimi wynosiła 5 cm.
- Piecz profiterolki przez 20 minut, aż się zarumienią i wyrosną. Możesz otworzyć piekarnik, żeby do niego zajrzeć, ale nie rób tego zbyt często, żeby nie uciekało z niego ciepło.
- Zmniejsz temperaturę o 20 st. C i piecz ciastka jeszcze przez kwadrans, aż będą chrupiące.
- Zjedz ze dwie profiterolki prosto z piekarnika, bo i w tej formie są pyszne, a reszcie ciastek pozwól wystygnąć na kratce. Podaj je w jeden z poniższych sposobów.
Przygotowanie profiterolek do podania:
- Nadziej profiterolki gelati: przetnij je na pół i przełóż małą gałką lodów, robiąc coś w rodzaju malutkich hamburgerów. Co do mnie to lubię zrobić trzy albo cztery wersje smakowe – każdą z innymi gelati – i pozwalam gościom tworzyć własne zestawy, podając im sos czekoladowy w osobnym naczyniu.
- Chrzań gelati. Wypełnij profiterolki bitą śmietaną i oblej sosem czekoladowym.
- Nadziej profiterolki gelati i podaj z sosem czekoladowym oraz bitą śmietaną. Zamroź ciastka na później, a gdy będziesz chciał je wykorzystać, rozmroź je w piekarniku (w jakichś 160 st. C w piekarniku gazowym lub z ogrzewaniem statycznym albo 140 st. C w piekarniku z termoobiegiem). Podaj profiterolki
Przepis pochodzi z książki Jacoba Kennedy'ego "GELATO. Włoskie lody, sorbety i inne słodkości"
Kategoria przepisów | |
Sposób przygotowania | |
Główne składniki |
Podziel się opinią
Komentarze