Trwa ładowanie...
d3wod1a

Kuchnia włoska

Fotolia
Źródło: Fotolia

Kuchnia włoska jest jedną z najpopularniejszych kuchni świata. Jest bogata w warzywa, zioła i sery. Wśród warzyw królują pomidory, często pojawiają się też cebula, czosnek oraz oliwki. Stosowane są świeże zioła: oregano, tymianek, rozmaryn, bazylia, estragon. Rolę przypraw podkreślających smak dań pełnią również sery – parmezan i mozzarella.

Włochy dzielą się na 20 regionów. Każdemu z nich przypisuje się nieco inne potrawy i tradycje. Na północy często podawane są pizza i polenta. Na południu raczej makarony. Im bliżej Morza Śródziemnego położony jest dany region, tym bardziej popularne są w nim ryby i owoce morza. Włosi bardzo cenią w swojej kuchni małże, kalmary, langusty i homary.

Z pewnością najpopularniejsze dania to: pizza, risotto i spaghetti. Te trzy potrawy znane są na całym świecie, ale swoją sławę zawdzięczają Amerykanom. Za ocean włoskie dania trafiły dzięki emigrantom. Zasmakowały tamtejszej społeczności i wkrótce stały się powszechne. Jeśli chodzi o pizzę, to wyróżnia się nawet jej amerykańską odmianę, która przyrządzana jest na grubym cieście. Do nieco mniej popularnych, ale charakterystycznych dla kuchni włoskiej potraw należą: lasagne, minestrone, tortellini, ravioli i carpaccio.

Tradycyjny posiłek włoski składa się z przystawki nazywanej (antipasto), pierwszego dania (primo piatto), którym zazwyczaj jest pasta lub zupa oraz drugiego dania (secondo piatto) – najczęściej jest to mięso albo ryba. Posiłek zazwyczaj zakończony jest deserem.

Najbardziej znane na świecie włoskie słodkości to panna cotta i tiramisu. Panna cotta to dosłownie gotowana śmietanka. Do śmietanki dodawana jest żelatyna, w ten sposób powstaje mleczna galaretka. Tiramisu to natomiast deser, który składa się z warstwy biszkoptu nasączonej bardzo mocną kawą espresso. Kawa zresztą to jeden z ulubionych napojów Włochów. Pije się ją zazwyczaj po posiłku, wyjątkiem jest ranek, kiedy kawa zastępuje często pierwszy posiłek w ciągu dnia. Przed południem Włosi piją kawę mleczną. Zamówienie cappuccino po południu może być skwitowane śmiechem.

Przepisy

d3wod1a
d3wod1a
d3wod1a
d3wod1a
d3wod1a
d3wod1a
Więcej tematów
d3wod1a