Schab
Jedno z najbardziej charakterystycznych mięs w polskiej kuchni. Kotlety schabowe z ziemniakami to przecież nieodłączni towarzysze na naszych talerzach. Ze schabu można jednak przyrządzić również inne wyśmienite dania.
Schab jest oczywiście mięsem pochodzącym z tuszy wieprzowej, a konkretnie z odcinka piersiowo-lędźwiowego. Ale samo jego umiejscowienie w ciele świni nie jest tak ważne, jak różne wyroby, które są z niego uzyskiwane.
Ze schabu pochodzą wędliny takie jak polędwica łososiowa czy polędwica sopocka, a samo mięso również może być przygotowywane na wiele różnych sposobów. Zacznijmy od najbardziej klasycznego, czyli kotleta schabowego.
Choć wydaje się, że kotlety są stałym elementem polskiej kuchni, to zawitały do niej dopiero w XIX w., a przywędrowały do nas z Włoch, gdzie przyrządzano je już od wieku XII! Według dość popularnej legendy, kotlety schabowe miały przywędrować do Austrii dzięki marszałkowi Radetzkiemu, który podczas kampanii napoleońskiej przebywał w Lombardii i Wenecji. Czy tak było naprawdę? Trudno odpowiedzieć na to pytanie ze stuprocentową pewnością.
Co ciekawe etymologia wyrazu "kotlet" sugeruje, że jest to kawałek mięsa z kością. Włoskie słowo "cotoletta" wzięło się od "costoletta", czyli żeberka, a żeberka, jak wiadomo, kość posiadają. Kotlet ma jednak bardzo mocną pozycję na naszych stołach niezależnie czy występuje z kością, czy bez kości. W końcu kawałki schabu wystarczy rozklepać, obtoczyć w jajku i bułce tartej (lub mące) i usmażyć na patelni. Danie proste w wykonaniu, a jednocześnie zachwycające smakiem.
Jednak to nie jedyna forma, w jakiej można przyrządzić schab. Można go także upiec lub zrobić z niego roladki. Schab pieczony można nieco urozmaicić smakowo nadziewając go np. śliwkami lub morelami, a dodatkowo taki kawałek mięsa polany sosem smakuje jeszcze lepiej.
Roladki schabowe również są wyśmienite. Aby je zrobić, wystarczy rozklepać schab na bardzo cienkie plastry, w które można zawinąć cokolwiek, na co mamy ochotę. Mogą to być szparagi, papryka czy ogórek kiszony, a najczęściej będzie im towarzyszył kawałek żółtego sera, który dopełni kompozycję smakową. Zawiniętą roladkę przyrządzamy dalej jak zwykłe kotlety schabowe, czyli obtaczamy w jajku i bułce tartej, a następnie smażymy. Warto to jednak robić na małym ogniu, inaczej mięso będzie szybko spieczone z wierzchu, a w środku może nadal pozostać surowe.