Trwa ładowanie...
d21x3o7
22-10-2018 07:05

Sałatka ze śledziem. Przepyszny sposób na rybkę

Przepis

Sałatka śledziowa z ziemniakami sprawdzi się jako przystawka podczas rodzinnych imprez. Pomysł na to danie pochodzi z książki Joanny Jakubiuk, autorka książki "Ziemniak – wszystko czego nie wiecie o ziemniakach i 60 genialnych przepisów".

d21x3o7
5.0
(7 głosów)
Oceń:
Czas przygotowania:
Rodzaj kuchni:
Na ile osób:

3-4

Okazja:
"Ziemniak – wszystko czego nie wiecie o ziemniakach i 60 genialnych przepisów"
Źródło: "Ziemniak – wszystko czego nie wiecie o ziemniakach i 60 genialnych przepisów"
Składniki

Do śledzia:

  • kilka filetów z matiasa
  • 2 średnie białe cebule
  • 100 ml oleju rzepakowego z Góry św. Wawrzyńca
  • kilka gałązek świeżego
  • tymianku
  • pieprz czarny

Do sałatki:

  • kilka ziemniaków ugotowanych w mundurkach
  • 2–3 łyżki musztardy francuskiej
  • kilka gałązek koperku
  • kilka łyżek oleju rzepakowego z Góry św. Wawrzyńca
  • sól, pieprz czarny
Przepis

Jeśli masz dobre matiasy, to od razu pokrój je w ukośne kawałki o szerokości 1,5 cm. Jeśli jednak masz tylko śledzia à la matias i na dodatek jest słony, to włóż go do mleka
wymieszanego pół na pół z wodą na 2–3 godziny, potem osącz, wysusz i pokrój jak w opisie wyżej. Włóż śledzia do miski. Cebulę obierz i pokrój w piórka. Dorzuć do śledzia, dodaj gałązki tymianku, odrobinę świeżo mielonego pieprzu, wlej olej. Odstaw na noc do lodówki. Ziemniaki dobrze wystudź. Obierz ze skórki, podziel na pół i pokrój w plastry. Ze śledzi usuń gałązki tymianku i dopiero wtedy dorzuć do nich ziemniaki. Dodaj musztardę i posiekany drobno koperek. Delikatnie wymieszaj. Jeśli trzeba, dodaj jeszcze trochę oleju. Dopraw do smaku solą i czarnym pieprzem. Odstaw na godzinę, żeby smaki się dobrze "przegryzły".

Wiem, że macerowanie śledzia może być trochę uciążliwe, ale zapewniam, że warto! Jeśli masz w spiżarni mały słoik kurek marynowanych, to odcedź je z zalewy i dorzuć do sałatki. Będzie jeszcze szlachetniejsza i bardziej wykwintna. Idealna na imprezę pod schłodzony destylat, z ziemniaków oczywiście.

Olej rzepakowy z Góry św. Wawrzyńca to mój ulubiony olej rzepakowy tłoczony na zimno, kto choć raz go spróbuje, nie zamieni na inny. Jeśli nie masz go pod ręką, to użyj swojego ulubionego oleju rzepakowego, lnianego lub rydzowego. Ważne, żeby to był dobrej jakości olej tłoczony na zimno.

Przepis pochodzi z książki Joanny Jakubiuk "Ziemniak – wszystko czego nie wiecie o ziemniakach i 60 genialnych przepisów"

  Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
Sałatka ze śledziem. Przepyszny sposób na rybkę
Kategoria przepisów
Sposób przygotowania
Główne składniki

Podziel się opinią

10
8

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21x3o7
d21x3o7
d21x3o7
d21x3o7
Więcej tematów
d21x3o7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj