Gołąbki inne niż wszystkie. Zamiast mięsa dodaj ziemniaki
Tradycyjne gołąbki faszerujemy mięsem mielonym wymieszanym z ryżem i serwujemy w sosie pomidorowym. Gołąbki z ziemniakami to regionalny przysmak z Podkarpacia. warto wypróbować, smakuje wybornie. Przepis z bloga "Moniki Smakołyki".
Czas przygotowania: |
- 2 kg polskich ziemniaków
- 2 białe cebule (ok. 100 g)
- 2 łyżeczki przyprawy do ziemniaków z ziołami
- 2 łyżki masła klarowanego
- 1 płaska łyżeczka pieprzu czarnego, do smaku
- 1 płaska łyżeczka soli, do smaku
Pozostałe składniki:
- 1 główka białej kapusty (ok. 2 kg)
- ok. 200 ml bulionu warzywnego
- świeży koperek
Ziemniaki obieramy, trzemy na bardzo drobnej tarce jak na placki ziemniaczane.
Przekładamy na gęste sito, które umieszczamy w misce, pozostawiamy na 2 min, żeby odciekły z nadmiaru wody. Odsączone ziemniaki przekładamy do miski, wlewamy ok. 250 ml gorącej wody, mieszamy. Ziemniaki ponownie przekładamy do sita. W ten sposób farsz do ziemniaków po upieczeniu nam nie ściemnieje.
Wodę z ziemniaków (nie wylewamy, będzie nam potrzebna) odlewamy do rondelka, a do skrobi, która pozostała na dnie dodajemy odciśnięte ziemniaki.Ziemniaki powinny być soczyste, jak za dużo odciśniemy to po upieczeniu mogą być za twarde.
Cebulę kroimy w drobną kostkę, szklimy na maśle klarowanym z dodatkiem soli.
Do tartych ziemniaków dodajemy cebulę, pieprz czarny, przyprawę do ziemniaków z ziołami, a na samym końcu sól do smaku, całość dokładnie mieszamy.
W dużym garnku zagotowujemy wodę z dodatkiem soli. Kapustę sparzamy i przekładamy na cedzak. Z każdego liścia, już po sparzeniu, delikatnie nożem ścinamy grube nerwy. Na desce układamy liść kapusty, nakładamy od strony łodygi farsz i zawijamy w kopertę, najpierw gruby koniec, później brzegi liści do środka i rolujemy. Gołąbki układamy w dużej formie (najlepiej płaskiej) żaroodpornej do pieczenia.
Zimny bulion mieszamy z ok. 200 ml wody z odciśniętych ziemniaków. Zalewamy nim gołąbki, które przykrywamy pozostałymi liśćmi, pokrywą lub folią aluminiową.
Gołąbki pieczemy ok. 90 min w 200 st. C, 15 min przed końcem ściągamy folię. Gołąbki podajemy z świeżym koperkiem, a jeśli ktoś lubi można też z kwaśną śmietaną.
Kategoria przepisów | |
Rodzaj potrawy | |
Sposób przygotowania | |
Główne składniki |
Podziel się opinią
Komentarze