Śledzie
Śledzie to ryby, które wyjątkowo często goszczą na naszych stołach. Przede wszystkim kojarzą nam się ze świętami, jednak lubimy po nie sięgać nie tylko w tym okresie. W oleju czy w śmietanie to przysmak wielu Polaków. Pojawiają się jako przekąski na weselach, bo są zakąską do mocnych alkoholi. Są smaczne, a przy tym bardzo zdrowe.
Śledzie od stuleci gościły na stołach, bo rzeczywiście było ich bardzo dużo. A jak dużo, to i tanio, dlatego śledzie przede wszystkim trafiały do kuchni najbiedniejszych i dostarczały niezwykle cennych składników odżywczych. Obecność śledzi w menu sprawiła, że zaczęto wymyślać coraz bardziej wyrafinowane sposoby ich przyrządzania. I tak trafiły nawet na królewskie stoły.
Śledzie to jedne z najpopularniejszych morskich ryb. Są popularne w zastosowaniach kulinarnych od zamierzchłych czasów dzięki łatwości przechowywania po zasoleniu. Spożywane są również w stanie świeżym, wędzonym, po zamrożeniu, w postaci konserw i marynat.
Oto najważniejsze rodzaje śledzia. Matiasy - to młode ryby odławiane w maju, przed pierwszym tarłem. Ich mięso jest znacznie mniej tłuste niż pozostałych śledzi i delikatniejsze w smaku. Rolmopsy – są to zawijane płaty śledziowe z ogórkiem, cebulą, marchewką. Bismarcki - to płaty śledziowe w zalewie z octu, z dodatkiem oleju, cebuli, gorczycy, liści laurowych. Pikling - to śledź wędzony w całości, wraz z wnętrznościami (także z mleczem lub ikrą) w gorącym dymie. Kipery - to śledzie oczyszczone i wędzone na zimno.
Myśląc o śledziu nie można zapominać o jego cennych wartościach odżywczych. Mają bardzo delikatne i smaczne mięso, które zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli tych dobrych, obniżających stężenie cholesterolu we krwi i poprawiających ciśnienie tętnicze. W 100 g mięsa śledzia znajdziemy 17 g białka. Są skarbnicą jodu, żelaza oraz wapnia. Stwierdzono w nich również duże ilości dobrze przyswajanych witamin A, D oraz z grupy B.
Chociaż śledzie należą do ryb tłustych, dzięki ich wartościom odżywczym niewielkie ilością mogą być spożywane na diecie odchudzające.
Po węgiersku, japońsku, po kaszubsku czy też pod pierzynką. Każda gospodyni ma sprawdzony przepis na śledzie. Mięso ryby jest delikatne, dlatego pasuje do wielu dodatków. W sklepach dostępne są śledzie przyrządzane na coraz to mniej konwencjonalne sposoby. Śledzie można przyrządzać na setki sposobów, a nie tylko w octowej marynacie czy w oleju z cebulą.