Trwa ładowanie...
d9zj1o7
29-01-2018 15:01

Ołatki z ryżu według receptury z 1889 roku. Smakowite i proste

Przepis

Oładki, czyli smażone placuszki, to potrawa zapomniana w polskiej kuchni. Niesłusznie, bo dziś - w przeciwieństwie do przedwojennych czasów - ryż jest łatwo dostępny i niedrogi. Przepis na nie pojawił sie m.in. w "Kucharzu Warszawskim", czyli książce kucharskiej z 1889 roku. Placuszki są na tyle uniwersalne w smaku, że smakują zarówno na śniadanie, jak i na deser czy kolację. Gotowany na mleku z dodatkiem skórki cytrynowej ryż po zblendowaniu (lub dla cierpliwych jak w oryginale – utarciu) tworzy gładką, mleczną masę, która cudownie kontrastuje z chrupiącą panierką. Przepis do cyklu "Smaki Polski" odtworzyła autorka bloga "Kuchenny kredens".

d9zj1o7
4.4
(19 głosów)
Oceń:
Czas przygotowania:
Rodzaj kuchni:
Na ile osób:

2-3

www.kuchennykredens.pl
Źródło: www.kuchennykredens.pl
Składniki
  • 125 g suchego ryżu białego
  • 1,5-2 szklanki mleka
  • łyżka masła
  • 2-3 łyżki cukru
  • skórka otarta z jednej cytryny
  • 2 jajka (jedno do masy i jedno do panierowania)
  • bułka tarta
  • szczypta soli
  • ulubiona konfitura lub cukier puder do podania
Przepis

Ryż sparzyć i ugotować na mleku na gęsto z dodatkiem skórki otartej z cytryny i masła. Zwłaszcza pod koniec gotowania masę należy niemal ciągle mieszać, by zapobiec przypaleniu. Wystudzić. Ryż zblendować na jednolitą masę, dosłodzić do smaku. Dodać szczyptę soli i jajko i całość dokładnie wymieszać. Z powstałej masy formować okrągłe placuszki - przed formowaniem kolejnego dobrze jest zamoczyć ręce w zimnej wodzie, by gęsta masa nie przyklejała się do rąk. Gotowe placuszki posmarować roztrzepanym jajkiem i obtoczyć w bułce tartej. Smażyć z dwóch stron na patelni, najlepiej na maśle klarowanym, aż placuszki nabiorą złotego koloru. Podawać ciepłe z ulubioną konfiturą lub posypane cukrem pudrem.
Zobacz także: ciasto pszczółka z kremem grysikowym
src="https://d.wpimg.pl/430026939--976068441/pszcz.jpg"/>

Co zaskoczy nas w kuchni przedwojennej?

Ołatki z ryżu według receptury z 1889 roku. Smakowite i proste
Rodzaj potrawy
Sposób przygotowania
Główne składniki

Podziel się opinią

42
4

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9zj1o7
d9zj1o7
d9zj1o7
d9zj1o7
Więcej tematów
d9zj1o7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj