Cytryna
Cytryna nie bez przyczyny kojarzy się przede wszystkim jako owoc zawierający witaminę C i który należy jeść w okresie przeziębienia. Jednak kulinarne zastosowanie cytryny nie ogranicza się tylko do funkcji leczniczej. Poza tym nie w każdej formie jest ona rzeczywiście zdrowa.
Pierwsze cytryny trafiły do Europy z Bliskiego Wschodu w średniowieczu. Wcześniej rosła prawdopodobnie w południowo-wschodniej Azji. Rozpowszechniła się bardzo szybko, gdyż zaczęto je uprawiać w prawie całym basenie Morza Śródziemnego, a za sprawą Krzysztofa Kolumba trafiły do Ameryki.
Cytryna ma kwaśny smak, dlatego stosowana jest głównie jako dodatek np. do sałatek, gdzie wykorzystywana jest ich skórka lub kilka kropel soku dla złamania smaku. Podobnie rzecz ma się z rybami, które niejednokrotnie są skrapiane sokiem z cytryny, aby zneutralizować rybi zapach.
Częściej jednak owoce cytryny spożywane są w celu odbudowania odporności. Zawierają bowiem dużo dobroczynnych witamin C i B1 a także kwas cytrynowy. Jej dobroczynny wpływ dostrzeżono już w XVIII w. i we flocie angielskiej wprowadzono obowiązkowo 30 g soku z cytryny dziennie dla każdego marynarza. W efekcie prawie zupełnie wyeliminowano problem szkorbutu, czyli choroby wywołanej niedoborem witaminy C.
Cytryna często jest dodawana do gorącej herbaty, jednak nie jest to dobra praktyka. Przede wszystkim w gorącej temperaturze ginie większość witaminy C. Poza tym, jeśli zaparzamy herbatę z fusów i wrzucimy do szklanki plaster cytryny, wytworzy się wówczas szkodliwy dla zdrowia cytrynian glinu. Aby tego uniknąć, należy dodać cytrynę, kiedy napój już wystygnie.
Ciekawą opcją, która pozwala inaczej spojrzeć na te zdrowotne owoce, są cytryny kiszone. Jest to dodatek do potraw charakterystyczny dla kuchni państw Maghrebu, popularny szczególnie w Maroku. Świeże cytryny są przecinane na czworo i nacierane solą, a następnie układane ciasno w naczyniu. Owoce zalewane są przegotowaną wodą, po czym szczelnie się je zakrywa i odstawia na miesiąc.
Przy kupnie świeżych cytryn należy zwracać uwagę na ich skórkę. Im jest gładsza i bardziej jaskrawożółta, tym większe prawdopodobieństwo, że owoc będzie miał więcej soku. W temperaturze pokojowej cytryny zachowują świeżość przez 1-2 tygodnie, a trzymane w lodówce mogą przetrwać nawet do 6 tygodni.