Trwa ładowanie...
d36g9o4

Ryż

123
Źródło: 123

Ryż to obok ziemniaków i makaronu jeden z najpopularniejszych produktów w polskiej kuchni. Jego zaleta jest łatwość przygotowania, szerokie zastosowanie, niska cena oraz wartości odżywcze. Ryż jest smaczny i lekkostrawny. Stanowi podstawę diety w krajach azjatyckich.

Rodzaje ryżu
Ryż długoziarnisty ma podłużne i kremowe ziarna. Charakteryzuje się łagodnym smakiem. Jest lekkostrawny i niskokaloryczny. Pochodzący z Tajlandii ryż jaśminowy zawiera sporo skrobi, więc jest po ugotowaniu dość kleisty. Basmati to najszlachetniejsza odmiana ryżu. Ma lekko orzechowy smak. Ryż krótkoziarnisty zawiera więcej skrobi niż odmiany długoziarniste. Arborio i carnaroli to włoskie odmiany o zaokrąglonych ziarnach. Zawierają dużo skrobi, ale po ugotowaniu ziarenka są jędrne i wilgotne.

Ryż brązowy to najbardziej wartościowy rodzaj ryżu. Jego ziarna są pozbawione jedynie niejadalnej łuski. Ryż brązowy to źródło witamin i minerałów. Po ugotowaniu jest twardszy niż biały, wyróżnia go także lekko orzechowy smak. Z kolei dziki ryż ma długie, ciemne, cienkie ziarna obfitują w białko, potas, fosfor i witaminy z grupy B. Pochodzacy z Indii czerwony ryż ma czerwoną łupinkę i ziarna średniej długości.

W sklepach znajdziemy też ryż paraboiled. Jest to biały, długoziarnisty ryż, który został poddany działaniu pary wodnej pod dużym ciśnieniem. W ten sposób składniki odżywcze z okrywy zostają „wtłoczone” do jego wnętrza. Dzięki temu zawiera dwa razy więcej witamin i minerałów niż zwykły ryż.

Ryż – właściwości odżywcze
Ryż jest pozbawiony glutenu, dlatego mogą po niego sięgać osoby z nietolerancją pokarmową oraz chore na celiakię. Jest też lekkostrawny, więc poleca się go w diecie osób mających problemy żołądkowe. Ryż dostarcza organizmowi potasu, żelaza, cynku i magnezu. 100 g ryżu zawiera ok. 350 kcal. Ma również wysoki indeks glikemiczny (70).

Ryż – jak ugotować na sypko
Przed gotowaniem ryż należy dobrze wypłukać. Dzięki temu pozbędziemy się zanieczyszeń i nadmiaru skrobi. Odmierzamy szklankę ryżu, przesypujemy na sito i obficie polewamy wodą, aż zmieni ona kolor z białego na przezroczysty.

Następnie odmierzamy dwie szklanki wody, doprowadzamy je do wrzenia w garnku o grubym dnie, solimy i wsypujemy ryż. Mieszamy i czekamy, aż woda ponownie się zagotuje. Wówczas przykrywamy garnek, zmniejszamy ogień i gotujemy 10-12 minut. Wyłączamy gaz i odstawiamy ryż na 10 minut, aby "doszedł".

Ryż – z czym podawać
Ryż pasuje do wielu dań. Doskonale komponuje się z orientalnymi potrawami. Możemy również wykorzystać go do przygotowania włoskiego risotto czy hiszpańskiej paelli. Ryż to doskonały zmiennik ziemniaków i kaszy. Nadaje się także do zapiekanek, zup, deserów czy faszerowanych warzyw. Ryż to także obowiązkowy składnik sushi.

Przepisy

d36g9o4
d36g9o4
d36g9o4
d36g9o4
d36g9o4
d36g9o4
Więcej tematów
d36g9o4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj