Dania z ziemniaków
Ziemniaki to jedne z najbardziej wszechstronnych warzyw. Chociaż bulwy z wyglądu nie są wdzięczne, można z nich przyrządzić wiele smakowitych potraw.
Ziemniaki przede wszystkim występują jako dodatek do obiadu. Gotowane, pieczone, smażone, gotowane w mundurkach czy też krojone w paski lub talarki na frytki. Rozgniecione ziemniaki można za pomocą kilku dodatków zamienić w pyszne, kremowe pure. Są łatwe w przyrządzeniu, a do tego świetnie smakują. Chyba każdy czeka na wiosnę i pierwsze młode ziemniaki, ugotowane, posmarowane masełkiem i posypane koperkiem. Palce lizać!
Surowe ziemniaki można zetrzeć na tarce i przyrządzić z nich smaczne, chociaż kaloryczne placki ziemniaczane. Ugotowane ziemniaki można wykorzystać do przyrządzenia kopytek, klusek śląskich lub knedli. Ziemniaki wykorzystuje się także w farszu do ruskich pierogów. To wdzięczne warzywo, bo po jednej obróbce można poddać je dalszym procesom i stworzyć zupełnie nowe danie. Dzięki temu nic w kuchni się nie zmarnuje.
Ugotowane ziemniaki można wykorzystać do różnego rodzaju sałatek. Ziemniaczane sałatki świetnie pasują do mięs i potraw z grilla. A jak o grillu mowa, to należy wspomnieć o pieczonych ziemniakach na grillu lub z ogniska. Są kremowe w konsystencji i wyśmienicie smakują.
Ziemniak to także podstawowe warzywo dodawane do wielu zup. Zarówno tradycyjnych, takich jak ogórkowa czy krupnik, jak i zup kremów, np. krem z białych warzyw. Hiszpańska tortilla to danie przypominające ziemniaczany omlet. Z ziemniaków można również przyrządzić pyszne zapiekanki, które pokochają dzieci.
Kartofle to przede wszystkim węglowodany złożone sycą i dostarczają sporej dawki energii, utrzymującej się przez dłuższy czas. Ziemniaki są niskokaloryczne. W ziemniakach najcenniejszy jest potas. Są one też cennym źródłem: sodu, magnezu, wapnia, manganu, żelaza, miedzi, cynku, fosforu, fluoru, chloru, jodu, karotenu, witamin K, C oraz z grupy B.