Trwa ładowanie...
d3mkqdi
23-10-2019 11:41

Wołowina z szynkowaru

Przepis

- Wędlinę przygotowałam w szynkowarze, urządzeniu do przygotowywania domowych wędlin, dużo lepszych niż sklepowe i na pewno dużo zdrowszych – bez tłuszczu i smażenia - przekonuje Joanna, autorka bloga "Królestwo Garów". Tak przygotowane mięso smakuje zarówno na ciepło jak i na zimno.

d3mkqdi
5.0
(2 głosy)
Oceń:
Czas przygotowania:
Rodzaj kuchni:
Na ile osób:

2-3

Królestwo garów
Źródło: Królestwo garów
Składniki
  • kawałek wołowiny około 900 g (udźca, pierwszej krzyżowej)
  • 40 g słoniny (u mnie solona w przyprawach)
  • 1 łyżka miodu (u mnie gryczany)
  • 6 jagód jałowca
  • 6 ziaren ziela angielskiego
  • 10 ziaren pieprzu
  • 6 ząbków czosnku
  • 15 g soli peklowej
  • 1 łyżeczka żelatyny (jeżeli mięso będziemy jeść na zimno)
Przepis

Jałowiec, ziele i pieprz zemleć. Czosnek obrać, pokroić w plasterki. Mięso naszpikować słoniną pokrojoną w słupki. Jeżeli szpikujemy ręcznie, robiąc dziury nożem, słoninę należy lekko zmrozić. Ja szpikowałam przy użyciu całkiem sprytnego urządzenia do szpikowania. Mięso posmarować miodem. Oprószyć zmielonymi przyprawami. Obłożyć czosnkiem. Odstawić na kilka godzin. Następnie mięso obsypać solą.

Jeżeli będziemy jeść wołowinę na ciepło, nie dodajemy żelatyny, będzie potrzebny sos. Dzięki żelatynie otrzymamy pyszną galaretkę, ale tylko na zimno. Oprószyć żelatyną. Do szynkowara włożyć woreczek (specjalny woreczek do szynkowarów), brzegi wyłożyć na zewnątrz. Mięso włożyć do środka. Woreczek zawinąć.

Mięso przykryć płytką dociskową z założoną sprężyną. Docisnąć wieczkiem i zamknąć. Włożyć termometr.
Dno garnka wyższego niż szynkowar wyłożyć ściereczką, wstawić szynkowar i wlać wodę o temperaturze około 75 stopni, do wysokości 1 cm poniżej górnej krawędzi.

Gotować na małym ogniu, pilnując aby temperatura wody utrzymywała się między 75, a 80 stopniami C. Gotować około 1,5 godziny. Termometr włożony w szynkowar powinien wskazywać temperaturę 65 stopni. Po ugotowaniu szynkowar wyjąć i ostudzić w zimniej wodzie, a następnie wstawić na kilka godzin do lodówki. Jeżeli mamy problem z wyjęciem mięsa, należy szynkowar zanurzyć na chwilę w gorącej wodzie.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wołowina z szynkowaru
Kategoria przepisów
Sposób przygotowania

Podziel się opinią

6

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mkqdi
d3mkqdi
d3mkqdi
d3mkqdi
Więcej tematów
d3mkqdi

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj