Masło klarowane. Dobry tłuszcz, który warto mieć w swojej kuchni
Masło klarowane jest w polskie kuchni od dekad. Jego zależy docenili też Hindusi, którzy nazywają ten produkt ghee. Wierzą, że to boski dar i najlepszy tłuszcz na świecie. Tradycyjnie wytwarza się je z tłuszczu zwierzęcego, który musi być podgrzewany na wolnym ogniu. W ten sposób pozbawia się go białka i wody, tworząc czysty produkt, bez osadów czy szumowin. Oto kilka faktów na jego temat i podpowiedzi, jak zrobić ten specjał w domu.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Czym wyróżnia się masło klarowane? Niektórzy są zdania, że w smaku jest lekko słodkawe o orzechowym aromacie. Warto wiedzieć, że w odróżnieniu od innych rodzajów maseł, ghee nie jełczeje, nie przypala się (punkt dymienia to aż 252) i może być przechowywane w temperaturze pokojowej. Dzięki temu sprawdzi się do smażenia w głębokim tłuszczu.
Dobry tłuszcz, ale z umiarem
Do spożywania tego produktu zachęcają m.in. Agnieszka Maciąg i Maia Sobczak. Obie panie są fankami ajuwerdy i w ich lodówkach zawsze znajdziemy masło ghee. Regularne spożywanie tego produktu, ale w kontrolowanych dawkach stanowi naturalną profilaktykę chorób serca. W składzie masła klarowanego znajdziemy cenny kwas masłowy, który - jak udowodniono w badaniach - wykazuje właściwości antynowotworowe i przeciwwirusowe. Jego obecność w codziennym menu pomaga zachować równowagę gospodarki hormonalnej i chroni nasz żołądek. Ponadto uzupełnia niedobory podstawowych witamin, czyli A, D, K i E. Specjaliści ds. żywienia radzą, aby mimo tylu zalet zachować umiar w spożyciu masła klarowanego. Ze względu na fakt, że to tłuszcz nasycony, najlepiej ograniczyć się do maksymalnie dwóch łyżek dziennie.
Masło klarowane w praktyce
To doskonały produkt do smażenia. Przyda się do przygotowania jajecznicy, naleśników, podsmażenia pierogów, kopytek, mięs i warzyw. Cukiernicy wykorzystują masło ghee do przygotowania ciast, a inni jego zwolennicy smarują nim pieczywo. Masło ghee można kupić w sklepach z produktami orientalnymi albo żywnością ekologiczną. Dostępne są również gotowe masła klarowane przez polskich producentów, najlepiej jednak przygotować ten przysmak samodzielnie.
Jak zrobić domowe masło ghee?
Porzebne będą dwie kostki masła ekstra - najlepiej z zawartością minimum 82 proc. tłuszczu, a także rondel z grubym dnem. Masło roztapiamy na średnim ogniu, a gdy się całkowicie rozpuści, zmniejszamy ogień do najmniejszego. Wytwarzający się biały osad na powierzchni zbieramy cedzakową łyżką, a masę raz po raz mieszamy. Czynność zbierania piany powtarzamy kilkukrotnie, aż przestaną pojawiać się szumowiny. Delikatnie ściemniałe masło zdejmujemy z ognia i schładzamy przez kwadrans. Do wyparzonego słoika z zakrętką przecedzamy przez gazę tłuszcz, czekamy, aż całkiem wystygnie i zakręcamy. Słoik przechowujemy w chłodnym, zacienionym miejscu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.