Trwa ładowanie...
d226rij
03-01-2019 09:17

Leniwe z dynią według receptury z 1904 r.

Przepis

"Najczęściej tradycyjne przepisy zakładają, żeby leniwe podać z cynamonem, bułeczką tartą, cukrem, a nawet i bitą śmietaną. W każdym razie: na słodko. Ja jednak proponuję wersję na wytrawnie. Tradycyjnie ale troszkę inaczej. Obgotowana krótko dynia będzie miała idealną chrupkość, co fajnie będzie się łączyło z mięciutkimi leniwymi" - czytamy na blogu "Przepisy Tradycyjne".

d226rij
4.7
(7 głosów)
Oceń:
Czas przygotowania:
Rodzaj kuchni:
Na ile osób:

2-3

Przepisy tradycyjne
Źródło: Przepisy tradycyjne
Składniki
  • kilka gałązek rozmarynu (ewentualnie suszony)
  • masło i olej do smażenia
  • 1 łyżeczka masła do ciasta leniwego
  • szczypta soli, pieprzu
  • 100 g mąki pszennej typ 450
  • 1 szt żółtek
  • 250 g twarogu
  • garść ulubionych orzechów, np.: pinii, włoskich, pekanów, słonecznika
  • 1 szt ostrej papryczki
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 szt natki pietruszki
  • 2 szt szalotek
  • 350 g dyni
Przepis

Najpierw przygotowujemy dynię: myję, osuszam i obieram ją ze skórki. Kroję na małą kostkę i wrzucam do zimnej wody. Dynia będzie się w niej gotowała do pierwszego zagotowania. Kroję na kostkę szalotkę, siekam drobno papryczkę, kroję w plasterki czosnek, siekam też spory pęczek pietruszki.

Na patelni rogrzewam łyżkę masła i kroplę oleju rzepakowego. Dodaję szalotkę i czekam, aż się zeszkli. Przyprawiam odrobiną soli, pieprzu i nożyczkami nacinam nad patelnią gałązki rozmarynu. Dodaję czosnku, papryczkę i w końcu pietruszkę. Podduszam przez ok. 7 minut. W tym czasie dynia powinna się już zagotować, dlatego odlewam wodę i dodaję odsączoną dynię na patelnię. Mieszam wszystko i zostawiam na małym ogniu.
Na osobnej patelni podprażam orzechy: słonecznik, orzeszki pinii, włoskie, laskowe, pekan - w zależności na jakie mam ochotę.

W misce mieszam ze sobą mąkę, żółtko, masło i sól. Łączę składniki za pomocą ręki i ugniatam jednolitą kulkę. Podsypuję stolnicę mąką, wykładam ciasto, dzielę je dna dwie części i z każdej formuję podłużny wałek. Spłaszczam uformowany "sznurek" i kroję na ukośne pierożki leniwe.
Leniwe wrzucam do osolonego wrzątku i mieszam za pomocą drewnianej łyżki. Jak tylko wypłyną wyjmuję je za pomocą łyżki cedzakowej.

Na patelni rozpuszczam masło, dodaję ugotowane leniwe i pilnuję, żeby się ładnie zrumieniły. Dodaję do nich dynię, mieszam wszystko i wykładam na talerze. Na koniec posypuję całość odrobiną posiekanej natki pietruszki i prażonymi orzechami.

Leniwe z dynią według receptury z 1904 r.
Kategoria przepisów
Rodzaj potrawy
Sposób przygotowania
Główne składniki

Podziel się opinią

3
17

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d226rij
d226rij
d226rij
d226rij
Więcej tematów
d226rij

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj