Trwa ładowanie...

Święconka - co symbolizują tradycyjne produkty?

Święta Wielkanocne od wieków kojarzą się z wiosną, barankiem, palmą i przede wszystkim koszyczkiem wielkanocnym. Uroczyste święcenie pokarmów odbywa się tradycyjnie w Wielką Sobotę. I chociaż często ulegamy najnowszym trendom i zmieniamy ozdoby, sama zawartość święconki jest silnie uwarunkowana tradycją. Potrawy i produkty, jakie wkładamy do koszyczka wielkanocnego nie mogą być przypadkowe. Każdy z nich ma konkretne znaczenie symboliczne i jest związany z innym aspektem naszego życia.

Święconka - co symbolizują tradycyjne produkty?Źródło: 123RF
d437q92
d437q92

Święta Wielkanocne od dawna kojarzą się z wiosną, baziami, barankiem i przede wszystkim koszyczkiem wielkanocnym. Uroczyste święcenie pokarmów odbywa się w Wielką Sobotę. I chociaż często ulegamy najnowszym trendom i zmieniamy ozdoby, sama zawartość święconki jest silnie uwarunkowana tradycją. Potrawy i produkty, jakie wkładamy do koszyczka wielkanocnego nie mogą być przypadkowe. Każdy z nich ma konkretne znaczenie symboliczne i jest związany z innym aspektem naszego życia.

Najważniejszym elementem święconki jest jajko. To właśnie ono jest niezaprzeczalnym królem Wielkanocy. To znak odradzającego się życia, symbol zwycięstwa nad śmiercią. Do święconki często trafiają pisanki. Nie wiadomo dokładnie, skąd wywodzi się zwyczaj malowania jajek. Jedni twierdzą, że św. Magdalena dowiedziawszy się o zmartwychwstaniu Jezusa, pobiegła do domu i zobaczyła, że wszystkie jajka stały się kolorowe. Inna wersja przypisuje to Matce Bożej, która błagając o darowanie życia Jezusowi, zaniosła dzieciom Piłata barwne jajka w prezencie. * Polecamy: naturalne metody barwienia jajek*

Chleb

Jest symbolem ciała Chrystusa i pamiątką przemiany, jaka dokonała się podczas Wielkiego Czwartku. Wtedy Jezus przemienił swoje ciało w chleb, częstując nim apostołów podczas ostatniej wieczerzy. To najważniejszy pokarm, jakiego nie powinno zabraknąć nam na co dzień. Wkładając go do koszyczka, według tradycji niektórych regionów, zapewniamy sobie jego obecność na stole przez cały rok.

d437q92

Produkt ten od zawsze był ludowym symbolem dobrej kondycji fizycznej i krzepy. To również recepta na siły witalne przez cały rok. Staropolski zwyczaj nakazuje, aby poświęcony chrzan zjeść na czczo przed uroczystym śniadaniem i chuchnąć trzy razy do komina. Dzięki temu można objadać się bezkarnie, jeść tłusto i obficie. Pomijając kwestie zabobonów, chrzan naprawdę poprawia trawienie i może łagodzić przykre dolegliwości związane z przejedzeniem. W koszyczku może znaleźć się w formie kawałka korzenia lub tarty w małym pojemniku.

Wędliny i kiełbasa

Wędlina zapewnia zdrowie i płodność, a także dostatek, bo kiedyś nie każdy mógł sobie pozwolić na ten przysmak. Od XIX wieku w wielkanocnym koszyku króluje ulubiona przez Polaków kiełbasa. Najlepiej, jeśli jest to produkt własnego wyrobu.

d437q92

POLECAMY: jadalne ozdoby na wielkanocny stół[ jadalne ozdoby na wielkanocny stół

Sól, masło i ser

Biała przyprawa jest życiodajnym minerałem, który przed wiekami posiadał moc odstraszania wszelkiego zła. Bez soli nie ma życia. To także oczyszczenie i znak prawdomówności. Z kolei masło wiąże się z dobrobytem, a ser to symbol przyjaźni między człowiekiem a siłami przyrody.

Słodkie wypieki i nie tylko

Baranek lukrowy, czekoladowy czy powstały z ciasta, ma przypominać o triumfie życia nad śmiercią. Wyjątkową symbolikę ma też babka wielkanocna, która oznacza wszelakie umiejętności i doskonałość. Niektórzy dodają również wodę, zwiastującą przygotowania do nowego życia. W koszyczku wielkanocnym znajdzie się również miejsce na owoce, czekoladowe jajeczka czy zajączki.

d437q92

Nie zapominajmy jednak, że najważniejszy element świąt to ich wspólne przeżywanie wraz z rodziną i przyjaciółmi. To dobry moment na to, aby spędzić z nimi więcej czasu niż na co dzień.

d437q92
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d437q92
Więcej tematów