Nie tylko bagietki, ślimaki i sery. Marie-France Farré i jej francuskie (nie)gotowanie

Marie-France Farré dorastała w tradycyjnym francuskim domu. Lodówka była pełna serów, crème fraîche i mięsa. Ale pracując za granicą nabrała innej kulinarnej perspektywy. Zaczęła też zadawać pytanie, jaki wpływ ma to, co jemy, na nasze zdrowie?

Marie-France Farré promuje dietę wegańską we Francji
Źródło zdjęć: © Marta Hopfer

Już we Francji, jako mama malutkiego Dorianda, powróciła do tematu. Pokolenia kobiet w jej rodzinie borykały się z problemami zdrowotnymi, w tym z chorobą nowotworową. Marie-France zaczęła intensywnie zgłębiać wpływ diety i holistycznego podejścia do organizmu, zainteresowała się naturoterapią i jogą (jest zresztą dyplomowaną terapeutką w obu dziedzinach). Kolejnym krokiem było odstawienie mięsa i produktów zwierzęcopochodnych oraz fascynacja koncepcją raw-food. W międzyczasie pojawił się blog, artykuły w czasopismach, książki (trzecia i czwarta w drodze!) i propozycje prowadzenia warsztatów.

Żeby jednak nie było tak kolorowo, trzeba zaznaczyć, że wbrew powszechnej opinii Francja nie jest łatwym terenem na kulinarny poligon. Wyjątkowo konserwatywni i dumni z własnej tradycji Francuzi niechętnie próbują takich "dziwactw" jak raw-food. - Mamy tendencję do przegotowywania jedzenia. Godzinami! A do tego wszechobecny nabiał i mięso. Nie jest łatwo – potwierdza Marie-France.

Zdecydowała się jednak nie poddawać. Popularyzuje kuchnię bezmięsną, styl życia zero-waste i naturalne formy terapii. Młode pokolenie wykazuje coraz większe zainteresowanie. Jest weganką i stara się jeść jak najwięcej na surowo. Jednak chłodne zimy w Burgundii, gdzie mieszka z mężem i trójką dzieci, wymagają ciepłych posiłków. Pozwala sobie wtedy na dhal i dania na bazie ryżu. Używa tylko pełnych ziaren i organicznych warzyw.

Musiała sobie również odpowiedzieć na istotne pytanie – jak będą jadły jej dzieci? Marie-France nie zmusza ich do swojej diety.- Z pewnością jedzą więcej surowych owoców i warzyw niż przeciętne francuskie dziecko! Na śniadania podaję im smoothie bowle, przekąski to głównie warzywa i owoce, ale nie jedzą na surowo przez cały dzień. Nie są także wegetarianami. W domu nie ma mięsa, ale u babci, dziadka czy w szkole jedzą jak inni. Gdy będą starsze, zdecydują same - mówi.

Inspiracji szuka wszędzie. W ogrodzie, książkach kucharskich (także tych tradycyjnych!), w muzeum, w mediach społecznościowych, w podróży, kombinuje, zmienia, nie trzyma się sztywno reguł. Idzie za swoim flow, tak, jak w jodze, z otwartym umysłem i wsłuchana we własny organizm. Nie przestaje też namawiać Francuzów do zmiany kulinarnych nawyków, cierpliwie, małymi kroczkami. Jej mama przestawiła się już na dietę bez nabiału. To musi się udać!

Wegańska surowa tarta truskawkowa

Składniki na ciasto: 2 szklanki orzechów laskowych lub migdałów moczonych w wodzie przez noc, 2 szklanki suszonych, drelowanych daktyli (jeśli są twarde – również moczyć je w wodzie przez noc)

Składniki na krem: 1 foremka truskawek (Marie-France zaznacza, że należy zwrócić uwagę na to, czy truskawki są organiczne, należą one bowiem do najobficiej opryskiwanych owoców!), 1 szklanka nerkowców (namoczonych w wodzie przez koło 12 godzin i osuszonych), 3 do 4 łyżek syropu z agawy (można go zastąpić miodem, daktylami albo stewią), 1 szklanka wody, wanilia.

Przygotowanie: dzień wcześniej namoczyć daktyle i orzechy w wodzie. Migdały lub orzechy laskowe zmiksować w blenderze na dość gładki proszek. Odrobinę proszku odłożyć na później, a do reszty dodać daktyle i dokładnie zmiksować. Formę posypać dokładnie suchym proszkiem z orzechów, aby później było łatwiej wyjąć ciasto z formy. Masę z orzechów i daktyli wyłożyć do formy i dokładnie rozprowadzić palcami (tak, jak się robi z ciastem kruchym). Wstawić do lodówki, żeby stwardniało. Nerkowce zmiksować bardzo dokładnie z wodą ,aż utworzą gęsty krem. Dodać syrop z agawy (lub zamiennik) i ponownie zmiksować. Schłodzić. Gdy spód stwardnieje wyłożyć na niego krem i pokrojone truskawki. Tarta jest bezglutenowa, nie zawiera laktozy, może być przechowywana w lodówce przez kilka dni, choć zazwyczaj znika w ciągu godziny…

Pracując m.in. we Włoszech i w Turcji, nabrała nieco innej kulinarnej perspektywy. Zaczęła też zadawać sobie pytania – czy i jaki wpływ ma to, co jemy, na nasze zdrowie?
© Marta Hopfer

Surowe ciastka z migdałów i orzechów laskowych

*Składniki na 15 ciastek: *1 filiżanka niełuskanych migdałów (około 130 g), 3 łyżki mąki kokosowej, 3 łyżki masła z orzechów laskowych, 2 łyżki miodu, syropu klonowego lub z agawy, ½ łyżeczki cynamonu, sok z połowy pomarańczy, ewentualnie – kawałki czekolady i jagody goji do dekoracji.

Przygotowanie: zmiksować migdały na proszek. Dodać pozostałe składniki i zmiksować do uzyskania zwartej pasty (jeśli jest zbyt sucha, można dodać trochę wody). Dodać czekoladę (chocolate chips). Przy pomocy mąki kokosowej formować kuleczki z ciasta i rozpłaszczać je na kształt ciastek. Udekorować jagodami goji. Schładzać w lodówce przez 20 minut. Mogą być przechowywane przez tydzień w zamkniętym pudełku w chłodzie.

Popularyzuje kuchnię bezmięsną, styl życia zero-waste i naturalne formy terapii.
© Marta Hopfer

Surowa zupa marchewkowa z imbirem, kolendrą i pomarańczą

Składniki dla 2-3 osób: 200 g organicznej marchwi, ½ awokado, 1 ząbek czosnku, 1 mała cebula, 1 organiczna pomarańcza + otarta skórka, odrobina kolendry i natki pietruszki, kawałek świeżego imbiru, ½ litr wrzącej wody, sól, sos sojowy lub gomasio.

Przygotowanie: pokroić marchew na małe kawałki. Wszystkie składniki umieścić w blenderze i zmiksować na kremową zupę (jeśli jest zbyt gęsta, dodać nieco więcej wody). Podawać natychmiast. Latem najlepiej smakuje na zimno! Wszystkie surowe zupy mają tę samą bazę – awokado, wrząca woda, cebula i czosnek. Marchewkę można zamienić na cukinię, dynię, ogórka, kabaczka etc.

Wszystkie surowe zupy mają tę samą bazę – awokado, wrząca woda, cebula i czosnek.
© Marta Hopfer

Surowe spaghetti z cukinii z bazylią

Składniki dla 4 osób: 3 organiczne średnie cukinie (zielone i żółte), 1 zielone jabłko, 1 garść świeżej bazylii, natki pietruszki i kolendry, ½ awokado, 1 ogórek, 1 ząbek czosnku, sok z ½ organicznej cytryny, pieprz.

Przygotowanie: umyć cukinię, przeciąć na pół i pokroić w krajalnicy spiralnej razem ze skórką (można też zrobić tagiatelle na mandolinie, krojąc wzdłuż). Zrobić to samo z jabłkiem. W blenderze zmiksować awokado, obrany ogórek, zioła, pieprz i czosnek do uzyskania kremowej konsystencji (można dodać trochę wody, jeśli sos jest zbyt gęsty, doprawić gomasio, miso lub solą). W misce zmieszać cukinię z sosem i natychmiast podawać. Można podawać z chrupkim, wieloziarnistym pieczywem i posypane wegańskim parmezanem.

Można podawać z chrupkim, wieloziarnistym pieczywem i posypane wegańskim parmezanem.
© Marta Hopfer

Parmezan bez laktozy

Składniki: 75 g nerkowców, 1 ząbek czosnku, 1 łyżeczka drożdży odżywczych

*Przygotowanie: *zmiksować składniki do uzyskania grudkowatej masy podobnej do kruszonki.

Surowy Pad Thai: tajska surowa sałatka

Składniki: 2 średnie marchewki, 1 duża cukinia, 2 małe cebule, 1 garść rzodkiewek, ½ papryki (zielona, żółta lub czerwona), 1 garść świeżych ziół: natka pietruszki, bazylia, kolendra, 1 garść nerkowców. Do tego przepisu można dodać tez inne warzywa sezonowe (oprócz pomidorów). Nadają się: pasternak, pietruszka, pak choi, marchew, kabaczek.

*Składniki na sos: *1 łyżka masła migdałowego, 1 łyżka ciemnego miso (lub 1 łyżka sosu sojowego), 1 łyżka octu jabłkowego (lub ryżowego), 1 szklanka wody, 1 wyciśnięty ząbek czosnku.

Przygotowanie: pokroić warzywa na mandolinie (lub nożem) na cienkie, długie wstążki (wzdłuż). Posiekać zioła i zmieszać z warzywami w dużej misce. Zmieszać wszystkie składniki na sos (oprócz wody, ją dodawać delikatnie do uzyskania właściwej konsystencji). Odstawić. Roztłuc nerkowce na drobne kawałki do dekoracji. Warzywa polać sosem, dodać nerkowce i wymieszać. Można podawać z ryżem z kalafiora (grubo zmiksowany surowy kalafior teksturą przypominający ryż).

Wyjątkowo konserwatywni i dumni z własnej tradycji Francuzi niechętnie próbują takich „dziwactw” jak raw-food.
© Marta Hopfer

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Jeśli widzisz to na opakowaniu z mięsem, lepiej nie kupuj. Możesz poważnie się zatruć
Jeśli widzisz to na opakowaniu z mięsem, lepiej nie kupuj. Możesz poważnie się zatruć
Wiesz, kiedy pić siemię lniane? Pora dnia ma ogromne znaczenie
Wiesz, kiedy pić siemię lniane? Pora dnia ma ogromne znaczenie
Doświadczony rolnik poradził mi, kiedy podlewać warzywa. Teraz są wielkie, soczyste i nie pękają
Doświadczony rolnik poradził mi, kiedy podlewać warzywa. Teraz są wielkie, soczyste i nie pękają
Gasi pragnienie jak arbuz, pomaga trzymać ciśnienie w ryzach. Tak wybierzesz najsoczystszy okaz
Gasi pragnienie jak arbuz, pomaga trzymać ciśnienie w ryzach. Tak wybierzesz najsoczystszy okaz
Te napoje szkodzą w upały. Eksperci radzą, by ich unikać
Te napoje szkodzą w upały. Eksperci radzą, by ich unikać
Nigdy nie jedz tak arbuza. To połączenie może uszkadzać wątrobę, a wielu tak robi
Nigdy nie jedz tak arbuza. To połączenie może uszkadzać wątrobę, a wielu tak robi
Co się stanie, jeśli będziesz jadł ogórki? Zmiany są zauważalne już przy 1 sztuce dziennie
Co się stanie, jeśli będziesz jadł ogórki? Zmiany są zauważalne już przy 1 sztuce dziennie
To mięso ma mało kalorii, tłuszczu i cholesterolu. W Polsce zjesz je tylko w kilku miejscach
To mięso ma mało kalorii, tłuszczu i cholesterolu. W Polsce zjesz je tylko w kilku miejscach
Zapomnij o chia i siemieniu lnianym. Ten kisiel to balsam na jelita i żoładek
Zapomnij o chia i siemieniu lnianym. Ten kisiel to balsam na jelita i żoładek
Boimy się tak jeść. Dietetyk podkreśla, że to uszczelnia jelita i zmniejsza stany zapalne
Boimy się tak jeść. Dietetyk podkreśla, że to uszczelnia jelita i zmniejsza stany zapalne
Najbardziej zanieczyszczone warzywo, a Polacy zajadają. Niestety wyniki badań nie dają złudzeń
Najbardziej zanieczyszczone warzywo, a Polacy zajadają. Niestety wyniki badań nie dają złudzeń
Mama nie wyrzuca, a robi nawóz. Wszyscy zazdroszczą jej słodkości i rozmiaru pomidorów
Mama nie wyrzuca, a robi nawóz. Wszyscy zazdroszczą jej słodkości i rozmiaru pomidorów