Boimy się tak jeść. Dietetyk podkreśla, że to uszczelnia jelita i zmniejsza stany zapalne
Wciąż krąży wiele mitów i półprawd wokół jedzenia i zdrowego odżywiania. Na liście demonizowanych produktów niezmiennie pojawiają się węglowodany z ryż, makaronu czy strączków. Mogą być jednak nie tylko smacznym, ale również zdrowym uzupełnieniem diety.
Ziemniaki, ryż, makarony i rośliny strączkowe to przede wszystkim źródło węglowodanów złożonych, jakim jest skrobia. Wiele osób po przejściu na dietę unika tych produktów, obawiając się, że nie będą służyły zdrowiu. Dietetyk i twórca internetowy Bartek Kulczyński uspokaja i podaje sposób, jak poprawić ich właściwości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chrupiąca sałatka z fit dodatkami. Główny składnik zrób na patelni lub zgrilluj
Czy skrobia jest niezdrowa?
Skrobia to złożony węglowodan, który naturalnie występuje w wielu produktach roślinnych, takich jak zboża (ryż, makarony, pieczywo), ziemniaki, kukurydza czy rośliny strączkowe. To główne źródło energii w naszej diecie - jest jak paliwo, które daje siłę. Skrobia sama w sobie nie jest niezdrowa. Wręcz przeciwnie, jest kluczowym składnikiem zbilansowanej diety. Problem może pojawić się, gdy spożywamy duże ilości skrobi łatwo przyswajalnej (np. w wysoko przetworzonych produktach) lub gdy mamy do czynienia z określonymi warunkami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca czy insulinooporność.
Najkorzystniejsza dla nas jest skrobia oporna, która nie ulega trawieniu w jelicie cienkim i w niezmienionej formie dociera do jelita grubego. Tam staje się pożywką dla korzystnych bakterii jelitowych, działając jak prebiotyk. Wspomaga rozwój dobrego mikrobiomu jelit, produkując krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (np. maślan), które odżywiają komórki jelita grubego, działają przeciwzapalnie i mogą chronić przed rakiem jelita grubego.
- Kwas masłowy jest wielkim sprzymierzeńcem naszych jelit. Pobudza produkcję śluzu w jelitach, która działa wobec nich ochronnie - zaznacza dr Bartek Kulczyński.
Kwas masłowy powstały ze skrobii opornej zwiększa wchłanianie magnezu, żelaza czy też wapnia. Pobudza też perystaltykę jelit, dzięki czemu staje się naturalnym remedium na zaparcia.
Skrobia oporna pomaga zmniejszyć stan zapalny w całym ciele, co może zmniejszyć ryzyko chorób metabolicznych i łagodzić objawy istniejących stanów zapalnych, takich jak choroby zapalne jelit.
Jak jeść skrobię?
Bartek Kulczyński podpowiada, by nie rezygnować z produktów skrobiowych w swojej diecie. Zaleca jednak specjalny sposób przygotowania, dzięki któremu uzyskamy skrobię oporną. Ryż, makaron czy fasolę ugotuj tak, jak zawsze. Następnie schłódź je. Im dłużej będą się znajdowały w lodówce, tym więcej uzyskamy skrobi opornej, więc warto trzymać je tam nawet przez 12 godzin.
Tak schłodzone produkty można następnie wykorzystać w różnych potrawach, takich jak sałatki, składnik zupy krem, puddingu ryżowego z mleczkiem kokosowym, sushi czy pasty kanapkowe ze strączków. Schłodzona kasza to alternatywa dla owsianki lub składnik farszu do pieczonych warzyw.
- Takie schłodzone produkty skrobiowe możem delikatnie podgrzewać. Nie należy tego robić w zbyt wysokiej temperaturze i przez długi czas, ponieważ częściowo utracimy skrobię oporną - zaznacza Bartek Kulczyński.