Trwa ładowanie...
przyprawy
25-03-2016 12:22

Bazylia - właściwości i zastosowanie popularnej rośliny

Bazylia to bez wątpienia jedno z najpospolitszych ziół stosowanych w każdej kuchni. Wyjątkowy smak i aromat tej rośliny stanowi cenny dodatek do wielu potraw. Warto również wiedzieć, że bazylia posiada szereg właściwości leczniczych. Świetnie sprawdza się ona chociażby przy zwalczaniu różnych dolegliwości żołądkowych, a także potrafi skutecznie poprawić nasz nastrój. Jakie jeszcze tajemnice kryje przed tobą to smakowite zioło?

Bazylia - właściwości i zastosowanie popularnej roślinyŹródło: Shutterstock.com
d10bvv7
d10bvv7

Bazylia pospolita (łac. Ocimum basilicum) to jednoroczna roślina z rodziny jasnotowatych, pochodząca prawdopodobnie z Afryki. Stosowana w medycynie oraz kuchni od najdawniejszych czasów – istnieją dowody świadczące o jej uprawie w przedhistorycznej Azji oraz starożytnym Egipcie. W Europie bazylia pojawiła się za czasów panowania Aleksandra Macedońskiego, a do Polski przywędrowała w XVI wieku. Nazwa zioła wywodzi się prawdopodobnie od greckiego słowa βασιλεύς (basileus), które oznacza „króla”. Przez wieki bazylia rozprzestrzeniła się po całym świecie i dziś stanowi jedno z najpopularniejszych ziół. Choć obecnie roślina ta niemalże nie rośnie dziko, skutecznie uprawia się ją w wielu krajach.

Bazylia – charakterystyka ogólna

Bazylia pospolita to niewielkich rozmiarów krzew (osiągający maksymalnie 60 cm wysokości) o zielonych, charakterystycznie zaokrąglonych listkach. Kwitnie na przełomie lipca oraz sierpnia. Roślina cechuje się przyjemnym zapachem oraz smakiem (lekko słodkim). Zarówno liście, jak i pozostałe części zielone znajdują liczne zastosowania (w formie ususzonej oraz świeżej. Bazylia wytwarza również olejek eteryczny – gruczoły odpowiedzialne za jego produkcję znajdują się na spodzie listków. Ziele można uprawiać w warunkach domowych. Roślina lubi stanowiska dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Skutecznie odstrasza ona owady i bywa traktowana jako krzew ozdobny.

Wykorzystanie bazylii w medycynie

Najważniejszą właściwością leczniczą bazylii jest jej korzystny wpływ na pracę układu trawiennego człowieka. Wspomaga ona proces wydzielania soku żołądkowego, dlatego też zaleca się jej spożycie np. podczas niestrawności. Oprócz tego bazylia działa rozkurczająco i kojąco, niweluje nadmiar gazów i pomaga przyswoić niektóre składniki odżywcze spożytych produktów. Ziele bogate jest w witaminy A, C i B5, wapń oraz magnez. Istnieje również przekonanie, że roślina ma działanie antydepresyjne, poprawia nastrój, a także dodaje energii do działania. Warto również wspomnieć o wydzielanym przez liście olejku eterycznym. Ten doskonale nadaje się do relaksujących kąpieli. Jego użycie zaleca się również w przypadku przeziębień oraz grypy, gdyż bazylia wykazuje działanie przeciwzapalne. Dodatkowo należy nadmienić, że roślina pomaga w zwalczaniu dolegliwości po zabiegach stomatologicznych, migren oraz ma dobry wpływ na kondycję skóry (dlatego też używa się jej do produkcji niektórych kosmetyków).

Bazylia – cenna w każdej kuchni

Doskonale znane jest zastosowanie bazylii w kuchni. Zioło to idealnie nadaje się do wielu potraw mięsnych oraz warzywnych. Świetnie komponuje się chociażby z pomidorami, stąd też stało się ono jednym z najbardziej charakterystycznych elementów dań włoskich i śródziemnomorskich w ogóle. Bazylia świetnie komponuje się z rozmaitymi sosami, pieczeniami, zupami oraz sałatkami (w tym niezwykle popularną sałatką Caprese)
. Ziele dodaje się również w niewielkiej ilości do deserów, a także wykorzystuje do dekoracji potraw. Warto pamiętać, by roślinę dodawać na końcu gotowania – dzięki temu nie zostanie zabity jej niepowtarzalny smak oraz aromat.

d10bvv7

Do czego warto dodać bazylię?

• Spaghetti Bolognese
• Lasagne
Sałatka Caprese
• Krem z dyni
• Spaghetti Carbonara
Pizza
• Zapiekanki makaronowe i ziemniaczane
• Dania rybne
• Faszerowane pomidory lub papryki
Zupa pomidorowa

Czy wiesz, że…?

Bazylia bywała w przeszłości uważana jako afrodyzjak dla kobiet i wierzono, że potrafi ona korzystnie wpłynąć na płodność. To zresztą niejedyne moce przypisywane tej zielonej roślinie. W Indiach ziele to poświęcone jest nawet bogu Winszu i Krysznie. Co więcej, w hinduskich sądach na bazylię składano przysięgi! W Haiti natomiast roślina została poświęcona bogini miłości Erzulie. Nie brak również odniesień do bazylii w kulturze chrześcijańskiej – według apokryfów to właśnie ta roślina wyrosła w pobliżu grobu Jezusa Chrystusa po jego zmartwychwstaniu.

Istnieje przekonanie, że warto mieć w swoim portfelu listek bazylii. Ma to rzekomo zapewnić dostatek oraz przyciągać do nas pieniądze.

Wojciech Chentkiewicz

d10bvv7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10bvv7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj