Tradycyjne pierniki - jakie przyprawy zastosować?
Mateusz Gessler zdradza, jak zrobić domową przyprawę do piernika.
Czy pierniczki, które dziś pieczemy w domach są prawdziwymi, tradycyjnymi piernikami? Corocznie w każdym domu przygotowuje się stosy pierniczków, które następnie możemy zjeść, podarować bliskim lub… udekorować nimi choinkę. Ich niepowtarzalny aromat i smak nadaje w trakcie Świąt niepowtarzalnej atmosfery. Ale czy wiemy, w jaki sposób przygotować pierniczki, aby ich smak odpowiadał temu, który piekły nasze babcie?
*W tradycyjnych pierniczkach liczy się rodzaj mąki *
Większość osób do używa do przygotowania pierniczków mąki pszennej. Tymczasem najbardziej tradycyjnym rodzajem mąki, z której piecze się pierniczki jest mąka żytnia. Na bazie tej mąki powstawały nasze słynne toruńskie pierniczki. Oprócz oczywistego odmiennego smaku mąka żytnia sprawi, że zazwyczaj niezdrowe pierniczki staną się przekąską pełną błonnika i witamin. Jeśli chcesz stworzyć pierniki według tradycyjnej receptury wybierz mąkę żytnią, typ 720. Do tego typu pierniczków najlepiej użyć najbardziej naturalnych składników: zamiast białego cukru rafinowanego wybierz miód, który zakupisz ze sprawdzonego źródła. Te zakupione bezpośrednio od pszczelarzy posiadają z reguły najbardziej intensywny aromat, co z pewnością odczujesz po upieczeniu pierniczków.
Jakich przypraw używać do tradycyjnych pierniczków?
Jeśli posiadasz w domu młynek lub moździerz, wtedy z łatwością skorzystasz z opcji przygotowania własnej przyprawy do pierników. Jeśli nie posiadasz tych sprzętów możesz z łatwością zetrzeć je na… zwykłej tarce. Co prawda zakupienie gotowej paczuszki z przyprawą do piernika może okazać się mniej kosztowne oraz wymagające mniejszej ilości czasu, jednak efekt wart jest swojej ceny i zachodu. Na sklepowych półkach z łatwością odnajdziesz potrzebne składniki, które w ciągu minuty możesz odpowiednio przygotować. Taka domowa przyprawa z pewnością okaże się zdrowsza, nie znajdziesz w niej bowiem cukru lub konserwantów, a aromat z pewnością cię zachwyci. Zapytaliśmy Mateusza Gesslera o opinię na temat domowych wersji przypraw do piernika:
Domowa przyprawa do piernika – poleca pan czy nie? - Zdecydowanie nie polecam używać gotowych mieszanek. Są mniej intensywne, a przede wszystkim nie wiemy do końca, co znajduje się w jej składzie.
Jak w takim razie przygotować domową przyprawę do piernika?
- Bierzemy: imbir, gałka muszkatołowa, cynamon, pieprz i goździki. Wszystkie składniki mielimy. Tak przygotowana przyprawa jest lepsza niż gotowe mieszanki, ponieważ zawsze możemy zmienić jej smak – dodać więcej cynamonu czy goździków, w zależności jak intensywny chcemy mieć smak oraz jaką potrawę przyprawiamy. Gotowy proszek ma określony smak, niekonieczny z naszymi upodobaniami.
A do jakich innych potraw, oprócz świątecznych słodkości, możemy użyć przyprawy lub gotowego piernika?
Piernik świetnie komponuje się z mięsami, zwłaszcza z drobiem i schabem. Najlepiej łączyć go z owocami. Do kaczki polecam pomarańcze z odrobiną piernika, zaś schab możemy serwować ze śliwkami i piernikową nutą.
Jak widać – jeśli nie zużyjesz całej przyprawy do piernika możesz ją wykorzystać później w swej kuchni podczas gotowania. Co zaskakujące – przyprawa do pierników sprawdza się nie tylko do słodkości! My ze swojej strony sugerujemy, że możesz ją wykorzystać do wypieku własnego chleba, który wspaniale będzie się komponować z konfiturami. Niektórzy także dodają taką przyprawę do grzańca w celu nadania niepowtarzalnego aromatu.