Trwa ładowanie...
05-06-2016 09:35

Szkarłat - E125

Jako konsumenci wybieramy te produkty spożywcze, które są kolorowe, mocno pachnące i świeże. Jest to związane z dodawaniem do nich substancji pomocniczych zmieniających ich właściwości. Tak jest np. z barwnikami nadającymi produktom żywy kolor. Jednym z nich jest E125, czyli szkarłat. Sprawdźmy, czy jest on bezpieczny dla naszego zdrowia.

Szkarłat - E125Źródło: 123RF.COM
d3en3sp
d3en3sp

Dodatki chemiczne

Tajemniczo wyglądające znaki widniejące na etykietach naszych produktów szybko możemy sprawdzić na „Liście E”. Jest to spis wszystkich związków chemicznych stosowanych w produkcji spożywczej. Twórcą listy są wybrane instytucje Unii Europejskiej.

Każdy dodatek chemiczny przed wpisaniem musi spełnić kilka warunków: wystąpiła potrzeba związana z produkcją związku drogą chemiczną, swoją nazwą nie oszukuje konsumentów oraz nie wpływa szkodliwie na nasze zdrowie.

Nieustannie prowadzone są badania nad dodatkami o symbolu E, które pokazują, że niektóre związki okazują się niebezpieczne. W związku z tym niektóre substancje na liście mają dopisek „zabronione w krajach Unii Europejskiej”.

d3en3sp

Barwniki spożywcze

Szkarłat (E125) został przypisany do grupy barwników spożywczych. Ich funkcją jest wzmacnianie natężenia barwy, przywrócenie koloru zmienionego poprzez procesy technologiczne lub nadanie całkiem nowego odcienia. Barwniki są związkami o symbolu E100-E125. Dodawane do produktów spełniają jeszcze jedną funkcję: podkreślają one smak.

Wyróżniamy kilka rodzajów barwników ze względu na ich pochodzenie:

  1. naturalne, czyli pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego,
  2. identyczne z naturalnymi, które otrzymuje się w procesie syntezy,
  3. syntetyczne organiczne, które są produktami różnych procesów technologicznych, a ich zaletą jest niska cena produkcji,
  4. nieorganiczne substancje barwiące, które powstają dzięki właściwościom metali tworzących barwy.

Barwniki azowe

E125 jest barwnikiem azowym, które otrzymuje się z fenolu oraz związków diazowych. Wraz z tartrazyną (E102), żółcienią chinolinową (E104), żółcienią pomarańczową (E110) czy azorubiną (E122) znalazł swoje zastosowanie w produkcji spożywczej. Szkarłatu używa się w produkcji owoców kandyzowanych. Dodany do produktu, wzmacnia kolor.

Skutki uboczne stosowania szkarłatu

E125 jest związkiem zabronionym w stosowaniu!
Szkarłat, jako jeden z barwników azowych, może wywoływać działania niepożądane. Najbardziej muszą na niego uważać osoby z nietolerancją salicylanów, czyli np. aspiryny. Szkarłat wpływa na uwalnianie się histaminy, co ma związek z dusznościami, katarem siennym i innymi objawami reakcji alergicznych. Szkarłat może przyczynić się także do wystąpienia pokrzywki u osób niecierpiących na alergię.
Szkarłatu nie powinny przyjmować kobiety w ciąży, ponieważ może on powodować skurcze macicy. Stosowanie E125, nawet w małych ilościach, może przyczynić się do poronienia. E125 podawany z benzoesanami również wpływa szkodliwie na nasz organizm. Zwiększa on możliwość wystąpienia nadpobudliwości u małych dzieci.
Istnieją hipotezy, że szkarłat oraz inne barwniki azowe wykazują właściwości kancerogenne.

d3en3sp

Magdalena Bury

d3en3sp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3en3sp
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj