Trwa ładowanie...
23-05-2016 21:09

Środki słodzące, nabłyszczające i inne E900 - E999

Substancje słodzące i nabłyszczające to związki, które mają swoje zastosowanie w produkcji spożywczej. Poznamy je po symbolu E900-E999 w składzie produktów spożywczych. W jakich produktach je znajdziemy i czy warto ich unikać? O tym w poniższym artykule

Środki słodzące, nabłyszczające i inne E900 - E999Źródło: Shutterstock.com
d1zwlqc
d1zwlqc

.

Środki słodzące, nabłyszczające i inne to jedna z grup związków chemicznych umieszczona na „Liście E”. Jest to spis substancji pomocniczych dodawanych do produktów żywnościowych, np. w celu zmiany smaku, zapachu czy przedłużenia ich trwałości. Łatwo je poznać, bowiem każdy z nich ma symbol E oraz trzycyfrowy kod.

„Listę E” stworzyły instytucje Unii Europejskiej i tylko te kraje jej podlegają. Obecność związku chemicznego w tym spisie nie jest jednak jednoznaczna z dopuszczeniem go do użytku. Liczne badania chemiczne zajmują się kontrolą poszczególnych substancji. Zdarza się, że wpisany na listę związek okazuje się szkodliwy dla naszego organizmu. W takim wypadku przy substancji nie widnieje uwaga „Dopuszczony do użycia w Unii Europejskiej”.

Grupa „środki słodzące, nabłyszczające i inne” to wszystkie związki chemiczne mające symbol E oraz cyfrę z zakresu 900-999. Jest to np. wosk pszczeli (E901), który jest stosowany jako substancja glazurująca. Również związki takie jak: hel (E939), azot (E941) czy znany wszystkim tlen (E948) widnieją w tej grupie. Każdy z nich jest stosowany jako gaz do pakowania różnego rodzaju produktów spożywczych.

d1zwlqc

Środkiem słodzącym stosowanym w produkcji spożywczej jest np. aspartam. Jest to biały, krystaliczny proszek, który jest ok. 180 razy słodszy od znanego nam cukru. Kolejną zaletą aspartamu jest fakt, że w 100 gramach tej substancji mieści się tylko 4 kalorie. Ten środek słodzący ma jednak swoich przeciwników. Istnieją hipotezy, że nadmierne stosowanie aspartamu może przyczynić się do rozwoju nowotworów.
Mimo negatywnych opinii, związek E951 często stosowany jest przez osoby cierpiące na cukrzycę. Dzięki swoim właściwościom nie wpływa on na wzrost stężenia glukozy we krwi. Aspartam to jedyna substancja słodząca metabolizowana przez nasz organizm.

Wśród substancji nabłyszczających znaleźć możemy: wosk candelilla (E902) czy wosk carnauba (E903). Są to związki chemiczne, którym zawdzięczamy wygląd drażetek, żelków czy cukierków. Substancje tego typu mają również swoje zastosowanie w tzw. lakierze spożywczym używanym do nabłyszczenia polew, glazur i masy z cukru.

W jakich produktach znajdziemy substancje z grupy E900-E999?

  1. opakowania wyrobów garmażeryjnych i żywności przetworzonej,
  2. produkty związane z higieną jamy ustnej,
  3. produkty o obniżonej zawartości cukru,
  4. mrożonki,
  5. produkty pakowane próżniowo,
  6. słodziki,
  7. produkty typu kawa i herbata.

Skutki uboczne stosowania środków słodzących i nabłyszczających

Związki chemiczne typu E941 czy E948 to substancje, którymi oddychamy, ponieważ znajdują się w powietrzu. Nie udowodniono także skutków ubocznych stosowania środków słodzących. Substancje te nie są więc szkodliwe dla naszego zdrowia, jednak warto pamiętać o tym, że wszystko w nadmiarze szkodzi.

Magdalena Bury

d1zwlqc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zwlqc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj