Kuchnia rosyjska
Pierwsze skojarzenia z kuchnia rosyjską? Kawior, bliny i wódka. Jednak to zaledwie ułamek tego, co oferuje nam rosyjska tradycja kulinarna. Kuchnia rosyjska to połączenie wykwintnych dań godnych cara z prostymi daniami, jakie jadali chłopi.
Smaki dzisiejszej kuchni rosyjskiej to w dużej mierze spadek po tych, którzy kiedyś w niej walczyli lub nią władali. Już w VI wieku p.n.e. na terenach ówczesnej Rosji pojawili się żołnierze piechoty scytyjskiej i mongolskiej. To oni nauczyli tubylców, jak przygotowywać fermentowane napoje mleczne – w tym popularny dziś jogurt i jak zakwaszać mleko. To oni również obdarowali Słowian recepturą na kwaszoną kapustę, którą jada się w Rosji do dziś.
Na obecny kształt kuchni rosyjskiej ogromny wpływ miała też ówczesna moda na kucharzy z Zachodu, w tym szczególnie upodobano sobie francuskich kuchcików. Właśnie jeden z nich – zatrudniony na dworze Cara Aleksandra I Creme – był twórcą jednej z najbardziej znanych potraw – Boeuf'a Strogonowa.
Strogonow to rodzaj pożywnej zupy gulaszowej z polędwicy wołowej z cebulką, pieczarkami i papryką. Potrawa została nazwana na cześć rosyjskiego hrabiego Aleksandra Grigorowicza Strogonowa. Hrabia miał zwyczaj prowadzenia w Odessie tzw. otwartego stołu - mógł do niego zasiąść każdy wykształcony i schludnie ubrany człowiek, wchodząc do domu Strogonowa prosto z ulicy.
Wśród tradycyjnych rosyjskich dan znajdziemy również soljankę, czyli sycąca aromatyczną zupę, przygotowywaną na wywarze z mięsa, ryb lub grzybów. Soljanka charakteryzuje się słono-ostro-kwaśnym smakiem. Dodaje się do niej ogórki, pikle, marynowane grzyby, kawałki mięsa lub wędliny bądź smażony z cebulą boczek. Istotne miejsce w kuchni rosyjskiej zajmuje także barszcz, przygotowywany na wiele różnych sposobów. Inną tradycyjną zupą jest ucha, którą przygotowuje się z różnych rodzajów świeżych ryb.
Kuchnia rosyjska to nie tylko gęste zupy i tłuste mięsa, ale także placki i pielmieni (pierogi). Pielmienie mogą być faszerowane mięsem, a podaje się je ze śmietaną.
Specjalnością rosyjskiej kuchni są również bliny, czyli placki podobne do naszych racuchów. Do ich przygotowania używa się mąki gryczanej. Bliny podaje się zarówno na słodko, jak i na słono.