Trwa ładowanie...

Przepis na rogale Marcińskie

Tradycyjnie rogale marcińskie to przysmak z wielowiekową tradycją. Najlepsze wypiekane są w Poznaniu, jednak nie każdemu jest blisko do stolicy Wielkopolski, dlatego warto upiec je własnoręcznie - nie tylko na dzień św. Marcina.

Przepis na rogale MarcińskieŹródło: Fotolia
d41ascx
d41ascx

Tradycyjnie rogale Marcińskie to przysmak z wielowiekową tradycją. Najlepsze wypiekane są w Poznaniu, jednak nie każdemu jest blisko do stolicy Wielkopolski, dlatego warto upiec je własnoręcznie - nie tylko na dzień św. Marcina. Temu pysznemu ciastu z nadzieniem z białego maku i pysznych bakalii chyba nikt się nie oprze.

Składniki na ciasto drożdżowe: 1 szklanka ciepłego mleka, 1 łyżka drożdży (najlepiej suche), 1 całe jajo, pół łyżeczki tartej wanilii, 3,5 szklanki mąki, 3 łyżki cukru, szczypta soli, 225 g masła (z tego 2 łyżki użyjemy do ciasta)
.

Suche drożdże wsypać do mleka, dobrze wymieszać, aby się rozpuściły i odstawić na chwilę do wyrośnięcia. Następnie wlać do dużej miski, dodać jajko i wanilię, ponownie wymieszać. Mąkę, cukier, sól połączyć w dużej misce i dodać masło (2 łyżki). Całość rozetrzeć. Kiedy masa jest gotowa, mieszając dodać rozczyn z drożdży. Tak przygotowane ciasto przełożyć na stolnicę lub stół i krótko wyrabiać do momentu, aż masa będzie gładka. Ciasto powinno być lepiące i chłodne. Przykryte folią należy odstawić do lodówki na około 1 godzinę.

Schłodzone ciasto rozwałkować na prostokąt o wymiarach 30x15 cm krótszym bokiem u podstawy. Pozostałą część masła należy rozsmarować równomiernie na cieście (zostawić 1-2 cm marginesu wokół). Złożyć 1/3 ciasta do góry, następnie złożyć dolną część tak, jak składamy kartkę papieru. Dobrze skleić brzegi i delikatnie wywałkować w prostokąt 25x17 cm, używając jak najmniejszej ilości mąki do podsypywania. Schładzać przez 45 minut w lodówce. Proces wałkowania i składania powtarzać 3 razy, chłodząc ciasto między wałkowaniami przez 30 minut. Po ostatnim rozwałkowaniu i złożeniu ciasto dobrze zawinąć i włożyć do lodówki na całą noc. Z lodówki wyjąć ok. 20 minut przed robieniem rogalików.

d41ascx

Składniki na nadzienie: 300 g białego maku, 100 g masy marcepanowej, 3/4 szklanki cukru pudru, 100 g dobrze wysuszonych i chrupiących orzechów włoskich, 100 g zblanszowanych dużych migdałów, 2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej, 2 łyżki gęstej kwaśnej śmietany, 3 podłużne biszkopty, pokruszone na okruszki.

I na koniec: jajo roztrzepane z 1 łyżką mleka do posmarowania i posiekane orzeszki lub migdały do posypania.

Mak i orzechy sparzyć gorącą wodą, po 15 minutach odcedzić i odsączyć. Całość zmielić dwukrotnie razem z migdałami. Masę marcepanową rozetrzeć z cukrem pudrem, dodać zmielony z bakaliami mak, pokruszone biszkopty i posiekaną skórkę pomarańczową. Dobrze wymieszać, dodając śmietanę. Masa nie powinna być zbyt płynna, ani zbyt twarda.

Ciasto na rogaliki rozwałkować na prostokąt o wymiarach mniej więcej 65x34 cm i przeciąć wzdłuż długiego boku na 2 części. Każdy powstały w ten sposób pasek pokroić na 12 trójkątów. Rozsmarować nadzienie zostawiając mały margines na wszystkich bokach trójkąta i zwinąć rogaliki zaczynając od najszerszego boku, w kierunku wierzchołka. Ułożone na blaszce należy przykryć i pozostawić do wyrośnięcia na ok. 1,5 godziny. Piekarnik rozgrzać do 180 stopni C, wyrośnięte rogale posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem i piec ok. 20 minut, aż nabiorą ładnego złotego koloru. Ciepłe polewamy lukrem i posypujemy orzeszkami lub posiekanymi migdałami.

d41ascx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41ascx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj