Trwa ładowanie...
Agata Dutkowska
19-03-2019 09:41

Odmiany ryżu. Czym się charakteryzują, jak je przyrządzić

Ryż to podstawowy produkt spożywczy jedzony każdego dnia przez ponad połowę ludzkości. Kiedyś kojarzył się nam wyłącznie z Azją, dziś jest obecny w wielu kuchniach świata. Przygotowuje się go na różne sposoby, bo jest to zboże bardzo zdrowe, łatwostrawne i wyjątkowo smaczne. Na świecie występuje wiele odmian ryżu. Radzimy więc, jak je wykorzystać w kuchni, by nie popsuć jego właściwości i smaku.

Odmiany ryżu. Czym się charakteryzują, jak je przyrządzićŹródło: 123RF
d2jjgmo
d2jjgmo

Jedną z najsłynniejszym i najsmaczniejszych odmian ryżu jest basmati. Rośnie on w Indiach, Pakistanie i w Chinach, głównie w wysokich górach. Ma śnieżnobiałe, bardzo delikatne i aromatyczne ziarna. Lekko pachną orzechami, a podczas gotowania nie rozpadają się. Ryżu basmati używa się głównie jako dodatku do pachnących i ostrych potraw kuchni indyjskiej, takich jak curry, ale idealnie nadaje się również do przygotowania pilawu, czyli duszonego ryżu z warzywami albo z mięsem, dobrze przyprawionego kurkumą, kminem rzymskim i indyjskimi mieszankami przypraw typu garam masala.

Pochodzący również z Indii ryż Karolina jest dziś najbardziej popularny w Ameryce Południowej (głównie w Argentynie i Brazylii) oraz w Stanach Zjednoczonych. To ryż długoziarnisty, a po ugotowaniu jest bardzo delikatny i puszysty. Możemy go wykorzystywać w sałatkach, szczególnie z sosami majonezowymi, bo nadal zachowuje on swój smak. Znakomicie współgra również ze smakiem owoców morza czy ryb.

Zobacz też: Nie odgrzewaj ryżu. Możesz się zatruć

Ryż pochodzi z Chin, ale bardzo szybko trafił do Europy. Z powodzeniem uprawiany jest we Włoszech czy w Hiszpanii. To właśnie Włosi wyhodowali odmianę arborio. Średnie, dość okrągłe ziarna tego ryżu są dość twarde, więc wykorzystuje się go głównie w jednym z najbardziej tradycyjnych włoskich dań, czyli risotto. Po ugotowaniu ryż jest bardzo wilgotny, ziarna są oddzielone od siebie i mają kremową konsystencję. Z arborio można również zrobić bardzo smaczne desery, a także użyć go jako składnika nadzienia, np. do gołąbków.

d2jjgmo

Ryż jaśminowy kojarzy nam się głównie z Tajlandią, bo nie można wyobrazić sobie tajskiego posiłku bez miski tego pachnącego kwiatami ryżu. Aby zachować pełnię smaku ryżu jaśminowego, powinniśmy gotować go praktycznie bez soli i używać wyłącznie jako uzupełnienia innych dań. Ten śnieżnobiały ryż kiedyś trafiał na stoły najbogatszych ludzi w Tajlandii, ale dziś jest dostępny wszędzie. Świetnie smakuje z potrawami mięsnymi, rybnymi, a także z owocami.

Krótkoziarnisty ryż kleisty rośnie głównie w Azji. Znany jest również pod innymi nazwami: słodki ryż, lepki ryż czy woskowaty ryż. Ziarna sklejają się ze sobą podczas gotowania. Często stosowany jest do azjatyckich słodkich przekąsek. Oczywiście wykorzystywany jest też jako podstawowy składnik sushi. W krajach azjatyckich produkuje się z niego także mąkę ryżową, którą zagęszcza się farsze do pierożków i sosy.

Dziki ryż to tak naprawdę górna część rośliny o nazwie owies wodny. Uprawiana jest ona w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Ma dużo białka, potasu, fosforu i witamin. Ma silny, orzechowy posmak, dlatego najczęściej spożywa się go jako dodatek do białego ryżu. Najczęściej używamy go w sałatkach lub przyrządzając placki. Ta odmiana wymaga dość długiego gotowania – o wiele dłuższego niż w przypadku białego ryżu obojętnie jakiej odmiany.

Z kolei ryż brązowy jest uważany za najzdrowszy ze wszystkich odmian tego zboża. Po ugotowaniu zachowuje bowiem najwięcej naturalnych składników odżywczych. Ryż brązowy może być składnikiem farszów do warzyw, ale również jest idealny jako składnik potraw duszonych, szczególnie mięsnych.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2jjgmo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jjgmo
Więcej tematów