Trwa ładowanie...
d1bjxpi

Kapusta

123
Źródło: 123

Kapusta to popularne warzywo, które wykorzystuje się w polskiej kuchni od setek lat. Chociaż jest dość pospolita, warto ją jeść, ponieważ ma wiele wartości odżywczych.

Kapusta kojarzy nam się z tradycyjnymi daniami kuchni polskiej. Często współtworzy dość tłuste i ciężkostrawne potrawy. Stanowi podstawę bigosu lub jest traktowana jako dodatek do golonki czy smażonej kiełbasy. Przez to nie kojarzy nam się ze zdrowym odżywianiem, a raczej z biesiadami rodem z dworów szlacheckich. To jednak błąd. Tak naprawdę kapusta jest niskokaloryczna, zdrowa i bogata w wiele witamin i minerałów. Co więcej, mogą po nią sięgać nawet osoby z nadwyrężoną wątrobą.

Kapusta – wartości odżywcze
Kapusta jest skarbnicą witamin. Znajdziemy w niej bardzo dużo witaminy C (nawet tyle, co w cytrynie), B, A, E i K. Dodatkowo liście tego zielonego warzywa to prawdziwa skarbnica minerałów: wapń, magnez, potas, żelazo – to dopiero początek długiej listy.

Po kapustę powinny jak najczęściej sięgać osoby chorujące na anemię. Zwłaszcza sok z tego warzywa będzie dostarczał wielu wartości odżywczych. Co więcej, zielone warzywo może nam również pomóc w leczeniu choroby wrzodowej i zbuduje naszą odporność.

Badania dowodzą także, że zawarte w kapuście związki chemiczne (indole) mają właściwości przeciwnowotworowe i mogą pomóc w profilaktyce raka o podłożu hormonalnym.

Sok z kapusty – jak przygotować
Wykonanie tak zdrowego soku z kapusty jest naprawdę proste. Potrzebne będą nam oczywiście zielone liście oraz szklanka wody. Wprawieni w wytwarzaniu takich soków mówią, że na jedną szklankę soku będziemy potrzebowali ćwierć kilograma białek kapusty.

Do naczynia należy wrzucić posiekane liście kapusty, do których dodajemy jedynie zimną wodę. Następnie blendujemy te dwa składniki. Pamiętajmy o tym, by nie miksować warzywa na aksamitny mus. Drobinki liści powinny być widoczne. To już prawie koniec przygotowań. Kolejnym krokiem będzie jedynie przecedzenie powstałej masy przez sito.

Do soku możemy dodać marchewki lub jabłka – wtedy nasz napój będzie nie tylko zdrowy, ale także smaczny.

Kapusta – wykorzystanie w kuchni
Z kapusty możemy przygotować wiele pysznych dań. Tradycyjna potrawa to oczywiście bigos. Ale liście tego zielonego warzywa możemy wykorzystać również do przyrządzania curry, przygotowania surówki lub zrobienia farszu do naleśników. Pamiętajmy również o zupie z kapusty, która rozgrzeje nas w zimowe dni.

d1bjxpi
d1bjxpi
d1bjxpi
Więcej tematów
d1bjxpi

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj