Drożdżowe pierożki z kapustą i grzybami
Drożdżowe pierożki z farszem ze słodkiej kapusty i grzybów będą wyśmienitym dodatkiem do czystego barszczu. Możemy je podać zamiast tradycyjnych uszek czy pasztecików. Serdecznie polecam swój przepis. Moi domownicy za nimi przepadają.
Czas przygotowania: | |
Rodzaj kuchni: | |
Na ile osób: | 2-3 |
Okazja: |
Farsz:
- 1 kg białej słodkiej kapusty,
- 10 dkg suszonych prawdziwków,
- 30 dkg pieczarek,
- 3 duże słodkie cebule,
- sól, pieprz,
- ok. 0,5 łyżeczki nasion kminku (najlepiej je rozetrzeć w moździerzu),
- 0,5 szklanki oleju do smażenia.
Ciasto:
- 1 kg mąki pszennej,
- ok. 1 szklanki ciepłej wody,
- 1 jajko,
- 3 łyżki oleju słonecznikowego,
- 8-10 dkg drożdży,
- 1 łyżeczka cukru,
- sól do smaku,
- olej do smażenia pierogów.
Moja babcia pochodzi z Wilna i od kiedy pamiętam na naszej wigilii zawsze królowały, jako danie główne wieczerzy wigilijnej, drożdżowe pierożki z kapustą i grzybkami, danie które ona nauczyła się robić od swojej mamy a mojej prababci. Ten przepis jest w naszej rodzinie od wielu lat, rozdajemy go też znajomym, bo to fantastyczne wigilijne danie smakuje każdemu. A żeby nie straciło na popularności serwujemy je tylko w wieczór wigilijny, tak by móc czekać z niecierpliwością na kolejny rok, kolejne święta i kolejną porcję pierożków mojej babci.
Potrawa pochodzi z przepisów naszych sąsiadów Litwinów, a ze względów tradycji i pochodzenia kresowego dziadków postanowiliśmy ją na stałe włączyć w kanon potraw wigilijnych.
Suszone prawdziwki moczymy w ciepłej wodzie, kiedy już są miękkie wyjmujemy je z wody i kroimy na mniejsze części. Pieczarki obieramy.
Do robota kuchennego, wkładamy pokrojoną na mniejsze części cebulę i szatkujemy ją na piórka. Cebulę odkładamy do miseczki i kroimy na mniejsze kawałki białą kapustę i również szatkujemy na wiórka przy pomocy robota kuchennego. To bardzo ułatwia i czasowo skraca pracę potrzebną na przygotowanie dania. Poszatkowaną kapustę wykładamy do miseczki i następnie szatkujemy w pasterki pieczarki.
Nagrzewany dużą patelnie, wlewamy połowę oleju i wrzucamy cebulę, smażąc do momentu aż będzie szklista, następnie wrzucamy pokrojone pieczarki, wlewamy resztę oleju i smażymy aż będą miękkie. Następnie dodajemy pokrojone prawdziwki i poszatkowaną kapustę, mieszamy wszystko i przykrywamy aby się warzywa podusiły ok. 10 min. Farsz zredukuje swoją objętość, wówczas dodajemy przyprawy, sól, pieprz oraz bardzo litewską przyprawę - miażdżony kminek. Pozwalamy farszowi jeszcze spokojnie się dusić na małym ogniu jakieś 20 min. Farsz nabierze pięknego brązowego koloru od suszonych grzybów. Tak przygotowany farsz odkładamy w chłodne miejsce, tak aby ostygł.
Należy teraz przygotować ciasto. Drożdże rozkruszyć do miseczki, dodać sól, cukier i 4 łyżki wody. Przyprószyć mąką. Pozostawić na ok. 10 min. Kiedy zaczyn zacznie pracować, wsypać mąkę do dużej miski, do zaczynu wbić całe jajko i delikatnie rozmieszać. Następnie porcjami wlewać wodę i zaczyn i wyrabiać łyżką. Ciasto powinno być dosyć ścisłe, przykryć ściereczką i pozostawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, na ok. 0,5 h.
Po wyrośnięciu ciasta nabieramy dużą łyżką porcje rozprowadzamy w dłoni dosyć cienki placuszek nakładamy sporo farszu (dużą kopiastą łyżkę) i zlepiamy pierożek formując kulę. Ciasto bardzo się lepi do dłoni, zatem najwygodniej jest je moczyć w wodzie przed każdym formowaniem pierożka.
Uformowane pierożki od razu kładziemy na rozgrzany na patelni olej i smażymy. Smażymy je w dosyć dużej ilości oleju, gdyż inaczej będą się przypalać.
Każdą stronę pierożka smażymy około 2 min, tak aby upiekło się ciasto, dobrze jest po odwróceniu pierożka przycisnąć je do patelni łyżka tak by je trosze rozpłaszczyć, wówczas lepiej się pieką.
Z takiej ilości wagowej składników otrzymujemy 35-45 sztuk pierożków.
Gorące pierożki należy przełożyć na talerz i odsączyć na bibule.
Najlepiej smakują z czerwonym barszczem.
Smacznego i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.
Przepis dodał użytkownik eee.mila
Kategoria przepisów | |
Rodzaj potrawy | |
Sposób przygotowania | |
Główne składniki |
Podziel się opinią
Komentarze