Trwa ładowanie...

Strzykawka w kuchni

Wprawdzie przyrząd do robienia zastrzyków przede wszystkim kojarzy nam się z wyposażeniem gabinetu lekarskiego, jednak strzykawka przyda się też w kuchni. A w niektórych sytuacjach jest wręcz nieodzowna. Niektórzy kucharze używają zwykłych jednorazówek z apteki, ale oczywiście istnieją też specjalne strzykawki gastronomiczne.

Strzykawka w kuchniŹródło: archiwum, fot: archiwum
d3zrlz5
d3zrlz5

Jedno z najciekawszych zastosowań przyrządu do iniekcji w gastronomii zaproponował w 1969 r. węgierski naukowiec Nicholas Kurti. Ten specjalista z dziedziny fizyki niskich temperatur wygłosił na zebraniu Royal Society w Londynie wykład "Fizycy w kuchni". Podczas swojego wystąpienia Kurti udowodnił, że do zmiękczenia mięsa nie potrzebujemy wcale tłuczka. Wystarczy wziąć strzykawkę i za jej pomocą wstrzyknąć w mięso świeży sok z ananasa. Owoc ten zawiera enzymy proteolityczne, rozszczepiające białka. Jednocześnie sok nada mięsu niezwykły aromat.

Nastrzykiwanie mięsa - nie tylko sokiem z ananasa - to kulinarna sztuczka doskonale znana kucharzom. Metoda ta jest na tyle popularna, że w sklepach ze specjalistycznym sprzętem gastronomicznym dostaniemy profesjonalne nastrzykiwarki do mięs (strzykawki do marynat).

Czy ten sposób jest lepszy? Strzykawka służy wprowadzaniu marynaty w głąb mięsa, a nie tylko rozprowadzeniu jej po powierzchni, jak podczas moczenia w marynacie. To powoduje, że wnętrze kruszeje, a marynata łączy się z sokami mięsa i wydobywa jego aromat. W przypadku drobiu zalewę najlepiej wprowadzać bezpośrednio pod skórę, ustawiając igłę niemal równolegle do powierzchni mięsa. Dzięki temu nic nie wycieknie podczas obróbki termicznej. Takie rozwiązanie oszczędza czas. Mięso możemy przyrządzić niemal natychmiast po nastrzyknięciu. Mamy też gwarancję, że w środku nie będzie suche. Oczywiście , jeśli włożymy je na kilka godzin do lodówki - aromat będzie jeszcze bardziej intensywny.

W takich sytuacjach świetnie sprawdza się alkohol, który często stanowi podstawę marynat. Można na przykład wstrzyknąć koniak, tequilę czy brandy. Ma to też tę zaletę, że alkoholowa zalewa będzie mniej parować, niż gdybyśmy zwyczajnie namoczyli w niej mięso. Zalewę i sos, w którym piecze się lub dusi mięso, można też wprowadzać już podczas obróbki termicznej. Dzięki temu będziemy je równomiernie nawilżać i wprowadzać do wnętrza dania najbardziej aromatyczne soki, które wydobywają się w niego podczas pieczenia czy duszenia.

d3zrlz5

Strzykawka pozwala nasycić wybranym przez nas płynem nie tylko mięso, ale także owoce czy warzywa. Bez niej trudno przygotować np. arbuza po rosyjsku, zwanego też pijanym arbuzem. Do stworzenia tego deseru dla dorosłych niezbędny jest dojrzały arbuz (ewentualnie melon)
, alkohol (wódka, szampan lub białe wino) i oczywiście strzykawka. Z jej pomocą do owocu o wadze ok. 5 kg, należy wprowadzić pół litra alkoholu. Następnie deser pozostawiamy przynajmniej na pół godziny, by smaki miały czas się przegryźć i serwujemy w cząstkach, jak każdego innego „trzeźwego” arbuza.

Najczęściej jednak strzykawka w kuchni służy do precyzyjnego ozdabianie ciast i tortów. Z jej pomocą można wykonać najbardziej finezyjne wzory, a także tworzyć napisy. Innym pomysłem jest przygotowanie naleśników czy racuchów o zabawnych kształtach. łatwiej precyzyjnie nalewać ciasto na patelnię - bez trudu uda nam się stworzyć naleśnikowe serca, litery czy kwiaty. Dzieci z pewnością będą zachwycone takimi frykasami.

AD/mmch

d3zrlz5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zrlz5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj