Trwa ładowanie...

Jak czytać etykiety produktów spożywczych. Krótki poradnik

Badania pokazują, że prawie połowa Polaków nie czyta etykiet produktów, które kupują. A czy ty kiedykolwiek z uwagą przyjrzałeś się opakowaniu np. swojego ulubionego dżemu? Niektóre produkty w swoim składzie mają cały szereg składników E i skomplikowane, tasiemcowe nazwy, które mogą przyprawić o ból głowy. To, co jemy, ma ogromy wpływ na nasz wygląd, samopoczucie, wydajność, a przede wszystkim zdrowie. Może warto zacząć czytać informacje zawarte na produktach spożywczych i zadać sobie pytanie - czy wiem, co jem? Poniżej praktyczna instrukcja o cukrze, tłuszczach trans i innych składnikach, na które lepiej uważać.

Jak czytać etykiety produktów spożywczych. Krótki poradnikŹródło: iStock.com
d39w3z3
d39w3z3

Stojąc przed sklepową półką lub lodówką, nie warto sięgać po produkt pierwszy z brzegu, najlepiej wyglądający czy też najdroższy albo najtańszy. Cena i atrakcyjny wygląd nie zawsze idą w parze z jakością i nawet w produktach z najwyższej półki można znaleźć sztuczne dodatki. Jedną z najważniejszych informacji, na które należy zwracać uwagę czytając etykiety, jest kolejność składników, ponieważ jako pierwsze wymieniane są te, występujące w największej ilości.

Podchwytliwe nazwy i opisy produktów

Czy wiesz, że dżem o smaku np. truskawkowym z prawdziwym dżemem z truskawek ma niewiele wspólnego, a produkt o smaku czekolady wcale czekoladą nie jest? To tani chwyt marketingowy. Jeśli na produkcie spożywczym znajduje się napis "o smaku", oznacza to, że nasze kubki smakowe faktycznie zarejestrują dany posmak np. truskawek, ale oczy czytając skład produktu, zaobserwują aromat truskawkowy i przy odrobinie szczęścia jakieś niewielkie ilości samych truskawek w składzie. Należy zatem z uwagą przyjżeć się składowi produktu i sprawdzić, czy rzeczywiście powstał z tego, co sugeruje producent.

Nie każdy symbol E oznacza konserwant

Obecność literki E na etykiecie oznacza, że w składzie danego produktu znajdują się substancje dodatkowe, które naturalnie w nim nie występują. Natomiast trzy cyfry po symbolu E informują nas o kategorii, do której zaliczany jest dany składnik np. barwniki, substancje konserwujące, stabilizatory, emulgatory, spulchniacze czy wzmacniacze smaku i zapachu.

Jednak nie wszystkie substancje zakwalifikowane do grupy "składników E" są sztucznie otrzymane. Kilka z nich produkowanych jest w sposób naturalny. Oto niektóre:

  • E 441 (żelatyna) – stosowana w galaretkach i sosach, pozyskiwana jest z tkanki łącznej kości zwierząt,
  • E 322 (lecytyna) – występuje m.in. w olejach roślinnych i żółtkach jajek, stabilizuje majonezy i sosy,
  • E 440 (pektyna) – występuje m.in. w jogurtach i dżemach, pozyskiwana jest ze skórek owoców,
  • E 412 (guar) – występuje m.in. w kisielach, sosach, uzyskiwany z indyjskiego drzewa,
  • E 406 (agar) – występuje w ketchupach, sosach, to ekstrakt z czerwonych alg morskich,
  • E 160a (beta-karoten) – występuje w czerwonych, pomarańczowych i żółtych warzywach oraz owocach, a używa się go do produkcji np. soków marchewkowych,
  • E 414 (guma arabska) – występuje w gumach do żucia, jogurtach, pozyskiwana jest z drzewa akacjowego rosnącego w Sudanie, zapobiega krystalizacji cukru,
  • E 150a (karmel) – występuje w słodyczach, lodach, napojach, a pozyskiwany jest poprzez podgrzewanie do wysokich temperatur białego cukru.
d39w3z3

Cukier niejedno ma imię

Do produkcji niektórych produktów spożywczych, zwłaszcza tych opatrzonych hasłem "fit" czy "light", owszem, zostały użyte odtłuszczone produkty, ale za to znajdziemy w nich dodatkowy cukier lub słodziki. Efekt takich działań jest taki, że kaloryczność żywności nieznacznie spadnie, lecz niestety ich skład zostanie mocno przetworzony.

Cukier czy sztuczne substancje słodzące mogą występować pod wieloma nazwami: desktroza, fruktoza, galaktoza, glukoza, maltodekstryna, maltoza, mannitol, melasa, słód, sorbitol, sukroza czy syrop glukozowo-fruktozowy. Sam widzisz, że trzeba być wyczulonym i z uwagą czytać etykiety, by nie dać się oszukać.

Uważaj na tłuszcze trans

Jeśli przeczytasz na etykiecie produktu: utwardzony lub częściowo utwardzony (uwodorniony lub częściowo uwodorniony) tłuszcz roślinny, od razu powinieneś odłożyć go z powrotem na półkę. Niestety, brak takich określeń w składzie nie oznacza też, że produkt jest bezpieczny, ponieważ w Polsce producenci nie są zobowiązani do informowania konsumentów o zawartości tłuszczów trans. Z kolei w Stanach Zjednoczonych już kilka lat temu zakazano tych składników.

Specjaliści nie mają wątpliwości – tłuszczów trans należy unikać jak ognia, ponieważ wywierają bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Powodują wzrost masy ciała, obniżają poziom dobrego cholesterolu i podnoszą stężenie złego. "Zalepiają" tętnice oraz pogarszają koncentrację i pamięć.

d39w3z3

W tłuszcze trans obfitują popularne produkty: miksy tłuszczowe do smarowania pieczywa, margaryna, a także chrupki, chipsy, batony czy nadziewane ciasteczka. "Ociekają" nimi prażone, solone czy obtaczane w cieście orzeszki, kupowane w puszce. Tłuszcze trans bardzo dobrze znoszą temperaturę pokojową i dzięki temu wydłużają okres przydatności do spożycia wyrobów, w których skład wchodzą. Korzystają z tego producenci dań instant i rozmaitych "gorących kubków".

Tłuszcze trans są tanie i można na nich wielokrotnie smażyć potrawy, dlatego są także bardzo chętnie stosowane w restauracjach i sieciach fast-food do przygotowywania frytek, kotletów, nuggetsów czy warzyw.

Zobacz także wideo: Nie przepłacaj. Te tanie produkty chronią przed cukrzycą i otyłością

d39w3z3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39w3z3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj