Przyprawy - uzdrawiająca moc z kuchni
Sól i pieprz. To przyprawy, po które sięgamy najczęściej. Na szczęście coraz więcej osób eksperymentuje z czymś ?nowym" i nie ogranicza się już do tego podstawowego zestawu. Takie doświadczenia są bardzo dobrym pomysłem, bo przyprawy nie tylko wzbogacają nasz świat kulinarnych doznań, ale niosą za sobą wiele innych korzyści.
Producenci przypraw, czy raczej w wielu wypadkach ich importerzy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, zaczęli na opakowaniach zamieszczać informacje o tym, do jakiego dania nadaje się konkretna przyprawa. Jest to bardzo duże udogodnienie, bo nie musimy tracić czasu na poszukiwanie tej cennej i przydatnej w kuchni wiedzy, za to odważniej możemy stosować choćby zioła, bez obaw o efekt końcowy. Na etykietach nie znajdziemy raczej za to (lub w ograniczonym zakresie) wzmianki o wpływie przypraw na zdrowie. A jest to z całą pewnością wiedza przydatna, bo pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym. Oczywiście, co jak zawsze należy podkreślić, pamiętajmy o zachowaniu umiaru, nawet przy stosowaniu ziół czy przypraw.
Chili
Jest uwielbiane przez miłośników pikantnej kuchni. Natomiast jego właściwości lecznicze znane były już w czasach starożytnych - uzdrowiciele wykorzystywali je do łagodzenia przeróżnych dolegliwości. Używano go w formie okładów dla złagodzenia bólu oraz podawano doustnie w leczeniu wielu chorób, choćby np. przeziębienia. Substancją czynną w czerwonych papryczkach jest związek o nazwie kapsycyna , nad której właściwościami wciąż prowadzone są badania naukowe. Dziś już wiadomo, że kapsycyna powoduje uwalnianie endorfin w mózgu, przez co wpływa na łagodzeniu bólu. Ponadto naukowcy z Wielkiej Brytanii w przeprowadzonych badaniach wykazali, że chili znacznie przyspiesza proces przemiany materii.
Kardamon
Doskonała przyprawa na nadchodzące chłodne dni, bo mocno rozgrzewa. Wyjątkowo ceniona w różnorodnym i bogatym świecie przypraw. Kardamon ma wyrazisty i niepowtarzalny smak oraz intensywny i aromatyczny zapach. W lecznictwie kardamon jest stosowany głównie w celu poprawy procesów trawiennych. A ponadto stymuluje metabolizm, oczyszcza nerki i pęcherza moczowy, działa wykrztuśne, przeciwskurczowo, neutralizuje nadmiar kwasów w żołądku, zmniejsza skłonność do infekcji. Warto w chłodne dni doprawić nim ulubioną kawę lub herbatę.
Kminek
Te tradycyjne, znane od czasów starożytnych zioło, ma wiele zastosowań. Jest środkiem stymulującym w przypadku zaburzeń trawienia, ma nawet swego rodzaju właściwości antyseptyczne. Same nasiona są bogate w żelazo i mają zdolność do pobudzania trzustki w kierunku wydzielania enzymów, które wspomagają absorpcję składników odżywczych. Kminek wpływa także na zdolność wątroby do detoksykacji organizmu. Zwalcza zaburzenia trawienia - może pomóc przy wzdęciach, niestrawności, biegunce, a nawet nudnościach.
Polecamy również:
Goździki
Zawierają znaczne ilości aktywnego składnika o nazwie eugenol, który stał się przedmiotem licznych badań, szczególnie pod kątem leczenia nowotworów przewodu pokarmowego oraz zapalenia stawów. Warto wspomnieć także i o tym, że goździki są doskonałym źródłem manganu, bardzo dobrym źródłem błonnika, witaminy C, kwasów tłuszczowych omega-3 oraz dobrym źródłem wapnia i magnezu. Goździki wpływają na aktywność enzymów i przez co stymulują funkcjonowanie układu pokarmowego. Pomagają również zwalczać zakażenia ze względu na właściwości antyseptyczne.
Kurkuma
Według praktyk ajuwerdyjskich kurkuma ma wiele właściwości leczniczych. Przez jej działanie antyseptyczne stosuje się ją w leczeniu skaleczeń, oparzeń i stłuczeń. Polecana jest dla ludzi borykających się z cukrzycą. Kurkumina - aktywny składnik kurkumy, zawiera przeciwutleniacze i ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu może być pomocna w leczeniu zapalenia stawów, innych stanów zapalnych i chorób nowotworowych. Wykazuje właściwości detoksykujące wątrobę. Wspomaga metabolizm tłuszczów i kontrolowanie wagi. Może pomóc w leczeniu łuszczycy i innych stanów zapalnych skóry.
Kolendra
Korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania kolendry są naprawdę bardzo liczne. Pomaga ona w leczeniu obrzęków, zwalczaniu wysokiego poziomu cholesterolu, biegunki, owrzodzenia jamy ustnej, niedokrwistości (duża zawartość żelaza), zaburzeń trawienia (wspomaga prawidłowe wydzielanie enzymów i soków trawiennych w żołądku), chorób skóry, oraz zaburzeń poziomu cukru we krwi poprzez stymulowanie pracy trzustki i zwiększanie poziomu insuliny uwalnianej do krwi, co wspomaga prawidłowe przyswajanie i wchłanianie cukru.
Oregano
To jedno z najsmaczniejszych ziół, a przy tym jedno z najzdrowszych. Oregano jest bogatym naturalnym źródłem witaminy K i kwasów tłuszczowych Omega-3. Ma też wysoką zawartość żelaza, manganu i innych ważnych minerałów dla zdrowia. Oregano jest bogate w błonnik - to ważne jeśli dbamy o linię. Poza tym wielką zaletą oregano jest to, że wspaniale komponuje się z wieloma pysznymi potrawami (spaghetti, zupy, warzywa, mięsa), zatem powinniśmy po nie sięgać jak najczęściej.
fot. iStockphoto/Thinkstock